4. února 2013 15:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bankéři, kteří příliš riskují, půjdou za mříže, plánuje Německo

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Německá vláda projedná návrh zákona, jenž umožní posílat do vězení bankéře, kteří příliš riskují, a ohrožují tak existenci své banky. Návrh předpokládá, že bankéře by bylo možné odsoudit až na pět let.

"Našli jsme mezeru v pravidlech regulace a chceme ji teď uzavřít," cituje agentura Reuters jednoho z činitelů německé vlády. Nová legislativa by měla doplnit zákon o bankách. Za mřížemi by mohli skončit ti bankéři, kteří budou záměrně ignorovat pravidla řízení rizika, a ohrozí tak stabilitu své banky, případně způsobí její pád.

ČTĚTE TAKÉ:

Kabinet se bude patrně zabývat i návrhem ministra financí Wolfganga Schäubleho, aby byly velké banky nuceny oddělit klasické bankovnictví pro drobnou klientelu od bankovnictví investičního. S tím jsou totiž spojena mnohem větší rizika.

"Chceme tím do Evropy vyslat určitý signál," řekl agenturní zdroj s tím, že celá Evropská unie v tomto ohledu nepostupuje dostatečně rychle. Berlín se snaží svůj postoj k pravidlům bezpečného podnikání v bankovním sektoru sjednotit s postojem Paříže.

ČTĚTE TAKÉ:

Společný postup vůči velkým evropským bankám by pak možná nebyl tak přísný, jaký se chystá v rámci celé EU.

Zdroj také řekl, že změna pravidel v Německu by se vztahovala na více než tři banky, tedy na větší počet, než se očekávalo. Pozorovatelé dosud čekali, že změny zasáhnou pouze Deutsche Bank, Commerzbank a největší zemskou banku LBBW.

Lidovky.cz, ČTK