18. července 2011 13:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo mají zachránit Řekové, Španělé a Portugalci

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Německu chybí pracovníci. A to akutně. Zalepit propast by přitom měla pomoc z jihu Evropy. Tam jsou totiž statisíce lidí bez práce. Ty se nyní snaží německý spolkový úřad práce cíleně "naverbovat".

Jižní země eurozóny silně zasáhla ekonomická krize a nezaměstnanost zde stále roste. Jen ve Španělsku je bez práce každý pátý člověk. Šanci by mohli získat o pár set kilometrů severně.

ČTĚTE VÍCE:

"Velký potenciál je ve Španělsku, kde jsou tisíce inženýrů a IT-specialistů bez práce," řekla v rozhovoru pro německý deník Die Welt Monika Varnhagenová, ředitelka odboru pro zahraniční a odborné zprostředkování práce Bundesagentur für Arbeit. Podle jejího vyjádření má nyní zhruba 17 tisíc Španělů zájem o práci v Německu.

Agentura se nyní více zaměřila také na hledání pracovních sil v Řecku a Portugalsku. Právě v Portugalsku mají podle slov Varnhagenové zájem o odchod za prací do Německa hlavně pečovatelky a pečovatelé. Vedle toho v Řecku zajímá práce v Německu nejvíc lékaře a zdravotnický personál.

Zatímco německé firmy doufaly, že díky květnovému otevření trhu práce pro obyvatele států střední a východní Evropy se jim problémy s hledáním pracovníků zmenší, realita byla jiná.

Přesuny desetitisíců inženýrů, techniků a pečovatelek se zatím nekonají a německé firmy dál brzdí problém se sháněním vhodných zaměstnanců. Podle některých odhadů nyní v Německu chybí přes sto tisíc kvalifikovaných pracovníků, především v technických oborech. Velké problémy jsou také v pečovatelství.