Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo po verdiktu soudu už nepotáhne eurovlak neomezenou silou

Angela Merkelová mluví o nadcházejícím summitu G20 v Mexiku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová mluví o nadcházejícím summitu G20 v Mexiku. | foto: ČTK

BERLÍN Středeční verdikt německého ústavního soudu, kterým otevřel cestu ke spuštění záchranného fondu eurozóny (ESM) a fiskálního paktu, je vítězstvím pro kancléřku Angelu Merkelovou. Zároveň ale udělal symbolickou tečku za její dominancí při snahách o záchranu eura. V dnešních komentářích to píše německý tisk.

"Ano ústavního soudu k záchrannému deštníku eura je vítězstvím kancléřky. Je z toho ale šťastná?" ptá se nejčtenější deník Bild. Zdůrazňuje, že ESM a program Evropské centrální banky na nákup dluhopisů států postižených krizí budou tyto země moci zneužít a vyhnout se díky jejich pomoci, placené převážně Němci, bolestivým reformám.

Záleží na německé vládě, zda se záchrana eura vymkne kontrole

"Ústavní soudci tomu uvolnili cestu, protože to neodporuje ústavě. Teď záleží jen a pouze na německé vládě, zda se záchrana eura vymkne kontrole nebo ne," dodává Bild.

Za etapové vítězství Merkelové označuje verdikt soudu v Karslruhe list Badische Neueste Nachrichten. Společná měna podle něj nutně potřebuje taková opatření, která v ní vytvoří důvěru. Rozsudek německého ústavního soudu je v tomto ohledu jen jedním z milníků, navíc mnohoznačným. "Německá lokomotiva už nebude moct táhnout eurovlak neomezenou silou. Sílu tomuto vlaku musí dát také jiní. I tuto zprávu poslalo do světa Karlsruhe," soudí Badische Neueste Nachrichten.

ČTĚTE VÍCE:

Soud posvětil evropskou politiku Merkelové

Podle deníku Die Welt ústavní soud svým rozsudkem "posvětil evropskou politiku kancléřky", její dominance na evropské scéně podle něj už ale končí. "Teď na ni vstupuje Evropská centrální banka s plánem nákupu státních dluhopisů, o němž Karlsruhe nerozhodovalo. Tento nákup je sice vázán na podmínky, ale ty, jak dali důrazně najevo premiéři Itálie a Španělska Mario Monti a Mariano Rajoy, nebudou diktovány z Berlína," poznamenává konzervativní list.

"Všichni jsou zajedno, že boj o společnou měnu se blíží do závěrečné fáze. Soudci v Karlsruhe označili pravidla nastavená Merkelovou v zásadě za ústavní. Zda tato partie dopadne podle jejích představ, ale neví ani sama kancléřka," dodává Die Welt.

Rozsudek je příspěvkem k záchraně eura

Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung jsou podmínky spojené s rozsudkem, tedy že německé garance v ESM nesmí bez souhlasu Berlína překročit současnou výši, namířené také proti ECB a jejímu programu nákupu státních dluhopisů. "Už teď soudci tuto praxi označili za ilegální," vyvozuje z verdiktu frankfurtský deník.

Podle ekonomického Handelsblattu je středeční rozsudek příspěvkem k záchraně eura a míří proti všem, kteří doufají v rozpad měnové unie.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...