13. ledna 2011 19:41, aktualizováno  20:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo přiznalo, že dioxin je už dávno v Česku. Ve vepřovém

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BERLÍN/HANNOVER Vepřové maso z německého chovu kontaminované rakovinotvorným dioxinem bylo počátkem ledna prodáno zčásti i do Česka a Polska a bylo už zřejmě dávno zkonzumováno. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko, které citovala agentura AFP.

Nadlimitní množství dioxinu ve vepřovém mase vyšlo v Německu najevo v úterý. Maso pocházelo z výkrmny v dolnosaském okrese Verden, odkud bylo od začátku do konce prosince dodáno na jatka ve Weissenfelsu ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko 180 vepřů. Výkrmna byla uzavřena začátkem ledna, jateční podnik Tönnies byl ale o přítomnosti dioxinu v těle zvířat informován až 11. ledna, napsala agentura AFP.

Maso ze 35 vepřů, přivezených na jatka 30. prosince, bylo prodáno jednomu podniku v Polsku a dvěma dalším zpracovatelům v České republice, sdělilo v tiskové zprávě zemské ministerstvo zdravotnictví v Magdeburku. Jak dále uvedlo, o získaných poznatcích informuje spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a nezávadnost potravin, který předává informace jednotlivým spolkovým zemím, kam bylo kontaminované maso dodáno.

Množství dioxinu v mase prý škodlivé není
České úřady podle agentury AFP uvedly, že přijmou konkrétní opatření, až budou znát podrobnosti. "Němečtí odborníci soudí, že dávka dioxinu obsažená v kontaminovaných potravinách není nebezpečná pro zdraví spotřebitelů," řekl na dotaz agentury AFP mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Polské úřady reagovaly prohlášením, že jsou danou informací "veskrze překvapeny". "Žádnou takovou informaci jsme nedostali," citovala agentura AFP představitele polské veterinární správy Janusze Zwiazeka.

Dioxinová aféra v Německu vedla k zákazu prodeje dovezených potravin v některých státech.

Aféra s dioxinem vypukla v Německu na přelomu roku. Ukázalo se, že výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například k výrobě papíru. Na trh dodal až 3000 tun dioxinem kontaminovaného tuku, který mohl zamořit až 150.000 tun krmiva pro hospodářská zvířata. Německé testy zatím prokázaly výskyt této nebezpečné látky ve vejcích a v mase nosnic a prasat.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!