20. března 2009 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo schválilo zákon o vyvlastnění

Zákon poprvé v poválečných dějinách Německa umožní státu převzít kontrolu nad soukromými bankami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákon poprvé v poválečných dějinách Německa umožní státu převzít kontrolu nad soukromými bankami. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BERLÍN Kontroverzní legislativu umožňující v krajním případě zestátnění podílů soukromých akcionářů v bankách dnes schválil Spolkový sněm, dolní komora německého parlamentu. Norma, pro niž se vžilo označení "zákon o vyvlastnění", je určena k dočasnému zestátnění mnichovské hypoteční banky Hypo Real Estate, která by se bez přímého zásahu státu do jejího hospodaření pravděpodobně položila.

Vláda chce nad peněžním ústavem získat kontrolu, aby zabránila jeho krachu. Zákon o stabilizaci finančních trhů má proto státu umožnit úplné převzetí banky. Tím by si také pojistila státní garance ve výši 87 miliard eur (přes 2,3 bilionu korun), které dosud bance poskytla.

Zákon stanoví, že akcionářům bude vyplácena náhrada. Její výše bude v zásadě určena průměrem hodnoty jedné akcie v posledních dvou týdnech před znárodněním.

Druhá největší hypoteční banka v Německu má z veřejných prostředků dostat pomoc dohromady přesahující objem 100 miliard eur, a to ve formě záruk i kapitálových injekcí. Německá vláda už vyjednává s americkou finanční společností J.C. Flowers o převzetí jejího podílu v Hypo Real Estate, jenž činí 24 procent.

Zákon prolomil tabu o vyvlastňování

Zákon dnes prošel díky hlasům poslanců stran velké koalice, tedy konzervativního bloku CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD). Legislativu naopak v parlamentní rozpravě ostře kritizovaly z různých pozic opoziční strany.

Liberální FDP vidí v normě, která poprvé v poválečných dějinách Německa umožní státu převzít kontrolu nad soukromými bankami, prolomení tabu.

"Dnešek je dnem nesvobody," prohlásil ve Spolkovém sněmu finanční expert FDP Rainer Brüderle. Proti dnes hlasovala také strana Levice, Zelení se hlasování zdrželi. Pro tak bylo 379 poslanců, proti 107 a zdrželo se 46 zákonodárců.

ČTK