18. února 2009 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo se chystá na vyvlastnění bank

Angela Merkel zachraňuje německé firmy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkel zachraňuje německé firmy. | foto: AFP

BERLÍN Německá vláda dnes schválila návrh zákona, jenž jako první v poválečných dějinách umožní státu převzít kontrolu nad soukromými bankami, které se ocitnou v problémech způsobených finanční krizí. Norma otvírá dveře k zestátnění problémové hypoteční banky Hypo Real Estate.

Takzvaný vyvlastňovací zákon považuje znárodnění za nejkrajnější prostředek řešení. Předtím bude muset proběhnout procedura zkoumání, zda lze pro záchranu příslušné banky přijmout méně rázná opatření. K takovým krokům patří svolání mimořádné valné hromady zachraňovaného peněžního ústavu a kapitálová opatření.

Návrh zákona také rozšiřuje balík na záchranu bank v objemu 480 miliard eur (zhruba 14 bilionů korun), který německá vláda přijala už v říjnu a který umožňuje především poskytování státních záruk bankám. Dodatečná opatření předpokládají jejich prodloužení ze tří na pět let.

"Zákon o záchranném převzetí" má být omezen jen na boj proti nynější finanční krizi. Procedury posuzování musí být zahájeny nejpozději do konce června a příslušný dekret o zestátnění může být vydán nejpozději do 31.října.

Časová omezenost platnosti zákona vyplývá také z toho, že je v zásadě zamýšlen ad hoc pro případ Hypo Real Estate a vyvlastnění jejích akcionářů.

ČTK