Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo se chystá na vyvlastnění bank

Angela Merkel zachraňuje německé firmy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkel zachraňuje německé firmy. | foto: AFP

BERLÍN Německá vláda dnes schválila návrh zákona, jenž jako první v poválečných dějinách umožní státu převzít kontrolu nad soukromými bankami, které se ocitnou v problémech způsobených finanční krizí. Norma otvírá dveře k zestátnění problémové hypoteční banky Hypo Real Estate.

Takzvaný vyvlastňovací zákon považuje znárodnění za nejkrajnější prostředek řešení. Předtím bude muset proběhnout procedura zkoumání, zda lze pro záchranu příslušné banky přijmout méně rázná opatření. K takovým krokům patří svolání mimořádné valné hromady zachraňovaného peněžního ústavu a kapitálová opatření.

Návrh zákona také rozšiřuje balík na záchranu bank v objemu 480 miliard eur (zhruba 14 bilionů korun), který německá vláda přijala už v říjnu a který umožňuje především poskytování státních záruk bankám. Dodatečná opatření předpokládají jejich prodloužení ze tří na pět let.

"Zákon o záchranném převzetí" má být omezen jen na boj proti nynější finanční krizi. Procedury posuzování musí být zahájeny nejpozději do konce června a příslušný dekret o zestátnění může být vydán nejpozději do 31.října.

Časová omezenost platnosti zákona vyplývá také z toho, že je v zásadě zamýšlen ad hoc pro případ Hypo Real Estate a vyvlastnění jejích akcionářů.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!