14. března 2011 12:12, aktualizováno  16:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo skončí s jádrem. Chystají se rozsáhlé prověrky bezpečnosti

Japonský policista se chrání respirátorem při evakuaci obyvatel po hávrii v jaderné elektrárně v prefektuře Fukušima. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský policista se chrání respirátorem při evakuaci obyvatel po hávrii v jaderné elektrárně v prefektuře Fukušima. | foto: Reuters

BERLÍN Německo na tři měsíce pozastaví prodloužení životnosti jaderných elektráren v zemi a prověří jejich bezpečnost. Oznámila to kancléřka Angela Merkelová. Proces prodlužování životnosti byl schválen v loňském roce.

Podle Merkelové k tomu nebude potřeba měnit zákon, který prodloužení v průměru o 12 let umožnil a který vstoupil v platnost 1. ledna. O moratoriu bude v úterý jednat s provozovateli německých jaderných elektráren a s představiteli spolkových zemí, na jejichž území 17 německých reaktorů stojí. Reaktory Biblis A v Hesensku a Neckarwestheim I v Bádensku-Württembersku, které měly být podle původního plánu odpojeny v následujících třech měsících, ukončí podle kancléřky provoz okamžitě.

Ministr zahraničí Guido Westerwelle doplnil, že na prověřování bezpečnosti německých elektráren se bude podílet komise nezávislých expertů. "Při těchto bezpečnostních zkouškách nebudou žádná tabu," zdůraznila Merkelová.

Německá vláda se kvůli nynějším problémům jaderných zařízení v Japonsku poničeném zemětřesením a cunami dostala pod velký tlak opozice a veřejnosti, která s oddálením odstavení německých jaderných elektráren nesouhlasí. Kvůli obavám z možného opakování japonského scénáře v Německu žádají tamní odpůrci jádra okamžité zastavení provozu v nejstarších elektrárnách.

On-line rozhovor

Merkelová již o víkendu slíbila nechat prověřit bezpečnost všech 17 jaderných reaktorů v zemi. Dnes to zopakoval i Westerwelle. "Potřebujeme novou analýzu rizik," prohlásil šéf koaličních svobodných demokratů (FDP).

Dodal přitom, že si umí představit dočasné pozastavení prodloužení životnosti německých jaderných zařízení. Ta mají podle loňského rozhodnutí vlády a parlamentu fungovat v průměru o 12 let déle, než bylo dříve plánováno.

Volební téma číslo jedna
Kvůli neštěstí v Japonsku a poškození tamních jaderných elektráren se otázka využívání jádra stala v Německu znovu tématem číslo jedna. Důvodem jsou i blížící se zemské volby v Bádensku-Württembersku, tradiční baště kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU). Předvolební průzkumy tam vládnoucí koalici CDU a FDP dávají zhruba stejné šance jako levicové opozici.

Jaderná energetika, kterou většina Němců odmítá, by se tak podle analytiků mohla stát jazýčkem na vahách v tomto hlasování, které se uskuteční 27. března. Pokud v něm vládní strany neuspějí, nevylučují odborníci velké otřesy na německé politické scéně.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?