30. prosince 2011 9:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo uklidňuje: Rozpad eurozóny nehrozí. Experti tvrdí opak

Eurozóna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna | foto: Shutterstock

BERLÍN Situace v eurozóně se během příštích 12 měsíců stabilizuje. Uvedl to německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro německý list Handelsblatt. Dodal, že na základě informací, které má v současnosti k dispozici, může vyloučit rozpad eurozóny. Experti jeho optimismus ale nesdílejí. Naopak, varují Evropu před recesí.

"Věřím, že během příštích 12 měsíců se dostaneme tak daleko, že budeme mít nebezpečí nákazy (dluhovou krizí) pod kontrolou a eurozóna bude stabilizovaná," řekl Schäuble.

Experti: Evropu čeká recese

Pravděpodobnost rozpadu eurozóny se pohybuje od 30 do 40 procent, napsal internetový server BBC, který oslovil významné evropské ekonomy. Představitelé Evropské unie se na prosincovém summitu dohodli na hlubší integraci eurozóny, podle agentury Reuters však není jisté, zda tato dohoda zastaví dluhovou krizi.

Většina oslovených ekonomů také uvedla, že se Evropa v příštím roce zřejmě vrátí do hospodářské recese.

Představitelé Evropské unie se na nedávném protikrizovém summitu dohodli na hlubší integraci eurozóny, na poskytnutí až 200 miliard eur (přes pět bilionů Kč) Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a na dřívějším zavedení Evropského stabilizačního mechanismu ESM.

Šéfka MMF Christine Lagardeová nicméně uvedla, že Evropa by měla lépe objasnit investorům, jak přesně hodlá s dluhovou krizí v eurozóně bojovat. "Prosincový summit neposkytl dostatek finančních podrobností," řekla Lagardeová v nedávném rozhovoru pro francouzský list Journal du Dimanche.

"Pro Evropany by bylo užitečné, kdyby mluvili jedním hlasem a představili snadno pochopitelný a podrobný harmonogram (protikrizových opatření). Investoři na to čekají," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TRANSLATION SPECIALIST Praha s AJ a NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč