30. června 2009 9:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo zachrání Quelle, poskytne mu padesátimilionový úvěr

Katalog německého zásilkového obchodu Quelle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalog německého zásilkového obchodu Quelle. | foto: Reprofoto

BERLIN Německá vláda poskytne insolventnímu zásilkovému obchodu Quelle úvěr 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Dohodli se na tom dnes v Berlíně zástupci německé vlády, spolkových zemí Sasko a Bavorsko a bank s představiteli Quelle.

Firma, která patří mezi největší prodejce textilu v České republice, je součástí koncernu Arcandor, jenž nedávno vyhlásil úpadek.

Quelle získá takzvaný Massekredit, jenž může být poskytnut i po zahájení řízeného bankrotu. Stát převezme polovinu úvěru, o zbytek se rozdělí spolkové země Bavorsko a Sasko. Rozhodnutí musí ještě potvrdit Evropská unie, prostředky by však firma mohla dostat už v úterý.

Obchod Quelle přes svou nejistou budoucnost začal distribuovat svůj katalog zboží na podzim a zimu. Poskytnutý kredit má zajistit přežití firmy se sídlem v bavorském Fürthu dalšího půl roku.

Finanční konta společnosti jsou prý už tři týdny zcela prázdná. Už 9. června, těsně předtím, než Arcandor požádal o ochranu před věřiteli, totiž převedl zásilkový obchod veškeré prostředky na mateřskou společnost, a je tak momentálně závislý na velkorysosti dodavatelů. Ti objednávky plní předem v přesvědčení, že Quelle obdrží pomoc.

Z vládních kruhů podle listu Süddeutsche Zeitung zaznívá názor, že i s kreditem Quelle nemůže přežít. V nejlepším případě se podle listu může najít investor, který by převzal alespoň část podniku. Ten je navíc podle ministerské komise příliš zadlužený na to, aby půjčku dokázal splatit.

Jenom v Bavorsku přitom Quelle zaměstnává na 10.000 lidí. Mateřský Arcandor vlastní kromě firmy Quelle, která je součástí zásilkové divize Primondo, i rozsáhlou síť "kamenných" obchodních domů Karstadt, v nichž pracuje až 56.000 lidí. Dalším pilířem koncernu je divize cestovních kanceláří Thomas Cook. Spadají pod ni například cestovní kanceláře Thomas Cook Reisen a Neckermann Reisen nebo aerolinky Condor.

Společnost Arcandor se již řadu let potýká s příliš velkým rozsahem aktivit a klesající spotřebitelskou poptávkou. Řada politiků tvrdí, že problémy podniku jsou spíše důsledkem chyb vedení než současné hospodářské krize.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!