30. června 2009 9:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo zachrání Quelle, poskytne mu padesátimilionový úvěr

Katalog německého zásilkového obchodu Quelle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalog německého zásilkového obchodu Quelle. | foto: Reprofoto

BERLIN Německá vláda poskytne insolventnímu zásilkovému obchodu Quelle úvěr 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Dohodli se na tom dnes v Berlíně zástupci německé vlády, spolkových zemí Sasko a Bavorsko a bank s představiteli Quelle.

Firma, která patří mezi největší prodejce textilu v České republice, je součástí koncernu Arcandor, jenž nedávno vyhlásil úpadek.

Quelle získá takzvaný Massekredit, jenž může být poskytnut i po zahájení řízeného bankrotu. Stát převezme polovinu úvěru, o zbytek se rozdělí spolkové země Bavorsko a Sasko. Rozhodnutí musí ještě potvrdit Evropská unie, prostředky by však firma mohla dostat už v úterý.

Obchod Quelle přes svou nejistou budoucnost začal distribuovat svůj katalog zboží na podzim a zimu. Poskytnutý kredit má zajistit přežití firmy se sídlem v bavorském Fürthu dalšího půl roku.

Finanční konta společnosti jsou prý už tři týdny zcela prázdná. Už 9. června, těsně předtím, než Arcandor požádal o ochranu před věřiteli, totiž převedl zásilkový obchod veškeré prostředky na mateřskou společnost, a je tak momentálně závislý na velkorysosti dodavatelů. Ti objednávky plní předem v přesvědčení, že Quelle obdrží pomoc.

Z vládních kruhů podle listu Süddeutsche Zeitung zaznívá názor, že i s kreditem Quelle nemůže přežít. V nejlepším případě se podle listu může najít investor, který by převzal alespoň část podniku. Ten je navíc podle ministerské komise příliš zadlužený na to, aby půjčku dokázal splatit.

Jenom v Bavorsku přitom Quelle zaměstnává na 10.000 lidí. Mateřský Arcandor vlastní kromě firmy Quelle, která je součástí zásilkové divize Primondo, i rozsáhlou síť "kamenných" obchodních domů Karstadt, v nichž pracuje až 56.000 lidí. Dalším pilířem koncernu je divize cestovních kanceláří Thomas Cook. Spadají pod ni například cestovní kanceláře Thomas Cook Reisen a Neckermann Reisen nebo aerolinky Condor.

Společnost Arcandor se již řadu let potýká s příliš velkým rozsahem aktivit a klesající spotřebitelskou poptávkou. Řada politiků tvrdí, že problémy podniku jsou spíše důsledkem chyb vedení než současné hospodářské krize.

ČTK