19. listopadu 2013 16:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německo zvažuje minimální mzdu. Návrh kritizují nejen zaměstnavatelé

Euro ilustrace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro ilustrace | foto: Shutterstock

BERLÍN Návrh zavedení minimální mzdy se v Německu setkal s kritikou ze strany centrální banky i zaměstnavatelů. Ti mají obavy, že bude ohrožena jejich konkurenceschopnost. Uvedl to nový šéf německého svazu zaměstnavatelů (BDA) Ingo Kramer.

Německá centrální banka varovala před zavedením minimální mzdy, s kterou by podle ní byla spojena "významná rizika pro zaměstnanost". Německá sociální demokracie (SPD) v rámci jednání o koaliční vládě s CDU/CSU požaduje stanovení minimální mzdy na 8,5 eura (asi 230 Kč) za hodinu. To je podle centrální banky příliš vysoká úroveň, které v současnosti nedosahuje zhruba šestina zaměstnanců.

Kramer podle agentury Reuters upozornil, že například dlouhodobě nezaměstnaným lidem bez kvalifikace by za navrhovanou minimální mzdu v mnoha odvětvích a regionech nikdo žádnou práci nenabídl.

ČTĚTE TAKÉ

V rámci koaličních jednání se diskutuje také například o zvýšení důchodů pro matky, jejichž děti se narodily před rokem 1992, anebo o opatřeních, která by podpořila zájem o předčasné odchody do důchodu.

Nejsilnější evropská ekonomika

Německo v poslední době čelí kritice, že svou silnou orientací na export a vysokými obchodními přebytky poškozuje ostatní ekonomiky. Podle kritiků by Německo mělo podpořit domácí poptávku, a to například prostřednictvím vyšších mezd.

Tempo růstu německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 0,3 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících. Za růstem ekonomiky stála zejména domácí poptávka, zahraniční obchod naopak hospodářský růst zbrzdil. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz