29. září 2013 14:29, aktualizováno  18:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Siemens hodlá zrušit až 15 tisíc pracovních míst

Novým generálním ředitelem koncernu Siemens se v létě stal Joe Kaeser | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novým generálním ředitelem koncernu Siemens se v létě stal Joe Kaeser | foto: Reuters

MNICHOV Německý průmyslový koncern Siemens, který působí i v České republice, hodlá v rámci úsporného programu zrušit asi 15 000 pracovních míst, z toho 5000 v Německu. Agentuře DPA to řekl mluvčí společnosti. Upozornil nicméně, že firma se bude snažit vyhnout nucenému propouštění a že někteří zaměstnanci mohou být ze zrušených míst přesunuti do jiných částí koncernu.

Siemens podle svých internetových stránek zaměstnává po celém světě zhruba 370 000 lidí, v samotné České republice má asi 10 500 pracovníků. Siemens v tuzemsku patří mezi největší elektrotechnické podniky i největší exportéry. Ředitelka komunikace českého zastoupení Siemensu Mariana Kellerová o rušení pracovních míst neměla informace.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nedostali jsme žádnou zprávu předem," řekla Kellerová a dodala, že víc by mohla vědět v pondělí. Opatření je podle agentury Reuters součástí programu na snížení nákladů zhruba o šest miliard eur (154 miliard Kč). Německé odbory rozsah rušení pracovních míst překvapil.

O polovině míst ještě není rozhodnuto

"Zástupcům zaměstnanců dosud nebyl předložen údaj o celkovém rozsahu snižování počtu zaměstnanců. Proto jsme překvapeni a nesmírně rozhořčeni," řekl šéf závodní rady Siemensu Lothar Adler. Firma se podle mluvčího se zástupci zaměstnanců dohodla na zhruba polovině plánovaného rušení pracovních míst, o druhé polovině bude teprve jednat.

Novým generálním ředitelem koncernu Siemens se v létě stal Joe Kaeser, který v čele firmy nahradil Petera Löschera. Ten se v poslední době ocitl pod palbou kritiky kvůli horšímu hospodaření podniku. Kaeser dříve působil jako finanční ředitel Siemensu.

Investoři kritizovali Löschera hlavně za jeho údajnou pomalost v reakci na nepříznivý vývoj globální ekonomiky. Jeho věrohodnost podkopala i série varování před zhoršením zisku firmy. Několikrát se mu také nepodařilo odhadnout vývoj poptávky na hlavních trzích.

Siemens je největší strojírenskou společností v Evropě. Vzhledem ke svému rozsáhlému záběru od turbin a rychlovlaků přes průmyslové roboty po osvětlovací techniku je považován za indikátor širšího hospodářského vývoje.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)