13. května 2012 7:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ovládne Německo eurozónu? Schäuble by jí chtěl šéfovat

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ministr financí Wolfgang Schäuble | foto: ČTK/AP

BERLÍN Německý ministr financí Wolfgang Schäuble naznačil, že se bude ucházet o šéfování takzvané euroskupině. V rozhovoru pro nedělní vydání nedělníku Welt am Sonntag řekl, že je v euroskupině složené z ministrů financí zemí eurozóny silně angažován, a tudíž nemůže převzetí předsednictví vyloučit.

Lucemburskému premiérovi Jeanu-Claudeovi Junckerovi mandát předsedy euroskupiny vyprší v červnu. Welt už v pátek informoval, že ministři financí eurozóny se na svém šéfovi shodují a jediným vážným kandidátem na tuto funkci je právě německý křesťanskodemokratický politik.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jako německý ministr financí musím být silně zapojen," řekl německý ministr. "Proto neříkám, že za žádných okolností předsednictví nepřevezmu," dodal Schäuble. "A taky jsem od kolegů neslyšel říkat: můj bože, hlavně ne Schäubleho," poznamenal.

Do deseti let bude mít euro možná i Švýcarsko, věští Schäuble

Schäuble ujistil, že má silný zájem na tom, aby euroskupina pokračovala v plnění svých povinností stejně jako za Junckera. Společné evropské měně přitom navzdory současné dluhové krizi v některých zemích předpověděl dobrou budoucnost.

"Dokážu si dobře představit, že za deset let budou mít všichni členové Evropské unie euro," řekl Schäuble. "Možná budou členy i země jako Norsko a Švýcarsko," zavěštil si jeden z nejzkušenějších německých politiků.

Lucemburský premiér a bývalý ministr financí je vůbec prvním šéfem euroskupiny, funkce se ujal v roce 2005.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.