12. srpna 2009 19:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německý módní dům Escada zřejmě vyhlásí bankrot

Módní dům Escada | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Módní dům Escada | foto: ČTK

FRANKFURT/PAŘÍŽ Budoucnost německého módního domu Escada vypadá značně nejistě a firma dnes uvedla, že ve čtvrtek zřejmě vyhlásí bankrot. Do úterý měli držitelé dluhopisů firmy schválit návrh restrukturalizace, ale neučinili tak. Další postup tak nyní musí stanovit dozorčí rada. Akcie Escady mezitím na burze ve Frankfurtu klesly asi o 55 procent.

Ředitel Escady Bruno Sälzer řekl, že výsledek jednání je politováníhodný, protože akcionáři, banky i zaměstnanci učinili vše, aby se firma dostala z nejhoršího. Snaha provést změny už se podle něj začala příznivě projevovat.

Escada

Escada byla založena v roce 1976 v Mnichově a specializuje se na prodej luxusního zboží. Patří k mála německým módním domům, kterým se v minulosti povedlo úspěšně expandovat do zahraničí.

Nyní ale doplácí na smrtící kombinaci interních problémů a propadu spotřebitelských výdajů v důsledku hospodářské krize.

"Správní rada má proto v úmyslu předložit plán restrukturalizace prozatímnímu nucenému správci," řekl dvaapadesátiletý Sälzer, který patří k veteránům oděvního průmyslu.

"Po úterním vývoji, kdy se na poslední chvíli spoléhalo na záchranu Escady, už to nevypadá jako průchodné řešení," napsal ve zprávě klientům analytik společnosti Equinet Ingbert Faust.

Investora se teď snaží najít i módní dům Christian Lacroix, který se potýká s nedostatkem finančních prostředků. V nucené správě už v letošním roce skončila společnost IT Holding, která vlastní módní značku Gianfranco Ferre z Milána. I tento podnik hledá investory.

Escada si podle agentury Reuters v zahraničí získala značný věhlas, její elegantní večerní šaty oblékají i známé herečky z Hollywoodu, například Hilary Swanková nebo Katie Holmesová.

Escada se snažila vyměnit dluh za cenné papíry, ale nenašla dostatečnou podporu mezi držiteli dluhopisů. Právě tato operace byla klíčovou podmínkou k tomu, aby mohla firma prosadit hlubokou restrukturalizaci. Ta počítala se zvýšením základního jmění, ale i s dalšími úvěry. Podnik by se tedy opět zadlužil.

Akcie Escady oslabily až o 56 procent a prodávají se za méně než půl eura.

Tržní hodnota firmy se tak pohybuje pouze kolem 23 milionů eur (asi 592,8 milionu Kč). To je zhruba osmina objemu dluhů, které podnik má. Kurz akcií se na maximu ocitl v březnu 2001, kdy činil 43,54 eura.

Lidovky.cz, ČTK