Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Německý soud rozhodl: fond ESM má zelenou

Soudci spolkového ústavního soudu v Karlsruhe posvětili záchranný fond eurozóny i fiskální pakt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudci spolkového ústavního soudu v Karlsruhe posvětili záchranný fond eurozóny i fiskální pakt. | foto: Reuters

BERLÍN Německý ústavní soud povolil ratifikaci fondu ESM. Podle soudu v Karlsruhe, tak země může schválit fond, který disponuje pětisetmiliardovou pomocí krizím stiženým zemím. Ratifikace Německa je důležitá hlavně proto, že země bude do fondu ESM přispívat více jak čtvrtinou než je jeho hodnota.

Právě výše pomoci Německa je ale jednou z podmínek soudního verdiktu. Německo podle něj do fondu nesmí přispět více než 190 dříve deklarovanými miliardami.

Euro zpevnilo

Většina právních expertů očekávala kladné rozhodnutí. Případný odmítavý verdikt by totiž byl býval vyvolal negativní odezvu trhů a ohrozil by plán Evropské centrální banky na neomezený nákup.

PSALI JSME:

Reakce trhů byla vidět již hned po výroku, kdy začaly posilovat všechny západoevropské akciové indexy.

Ožehavá záležitost

Fondu ESM je v Německu ožehavou záležitostí. Na konci června ratifikoval ESM i fiskální pakt německý parlament. Zákon však na žádost ústavního soudu odmítl podepsat německý prezident Joachim Gauck.

Za stížností vznesenou soudem přitom stojí asi 37 tisíc německých obyvatel, což z celé záležitosti činí největší podanou ústavní stížnost v německé historii.

Záchrana eurozóny taktéž způsobuje problémy německé kancléřce Angele Merkelové. Ta se totiž musí vypořádat s rostoucí opozicí, a to i uvnitř své vládní koalice, která pomoc zadluženým státům stále zpochybňuje.


Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...