22. března 2012 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Západoněmeckým městům hrozí krach. Už nechtějí platit východu

Budova Spolkového sněmu v Berlíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Spolkového sněmu v Berlíně | foto: Shutterstock

BERLÍN Stovkám zadlužených měst a obcí na západě Německa hrozí bankrot, protože tamní banky se jim kvůli zhoršené ekonomické situaci v Evropě a obavám z opakování řeckého scénáře zdráhají poskytnout další úvěry.

Kvůli své hrozivé finanční situaci se západoněmecká města začala bouřit proti povinnosti přispívat na rozvoj bývalého komunistického východu a tvrdí, že takzvanou solidární daň by nyní potřebovala ona. Upozornil na to deník Financial Times Deutschland (FTD).

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco dříve nebyl pro tamní radnice žádný problém obstarat si nový úvěr, nyní jsou banky v půjčování obcím mnohem opatrnější. "Debata o Řecku je jedem pro obecní úvěry. Jejich poskytování se úplně změnilo," řekl listu nejmenovaný bankovní manažer. Za opatrností bank stojí podle FTD obava, že by jako v případě zadluženého Řecka nemusely dostat všechny své peníze zpět.

Západní města si berou úvěry na příspěvky východu

V souvislosti se zhoršující se finanční situací měst na západě Spolkové republiky se tam znovu rozproudila debata o takzvané solidární přirážce k daním, z níž je financován rozvoj nových spolkových zemí z bývalé NDR.

"Soli", jak jí Němci přezdívají, zavedla v roce 1991 tehdejší vláda kancléře Helmuta Kohla. Původně činila 7,5 procenta a měla být vybírána jen jeden rok. V roce 1995 byla ale použita znovu a od roku 1998 činí její výše 5,5 procenta.

"Solidární pakt už není aktuální. V budoucnu by kritériem pro pomoc měla být finanční situace," prohlásil primátor Essenu Reinhard Pass.

Tato bývalá průmyslová metropole Spolkové republiky má v současnosti dluhy ve výši 2,1 miliardy eur, z čehož údajně třetina pochází z příspěvků na východ. Nedaleký Duisburg si prý musel v posledních letech vzít úvěry v hodnotě půl miliardy eur, aby mohl "Soli" vůbec zaplatit.

Postkomunistická města se nechtějí podpory vzdát

Podpory kritikům paktu solidarity se dostalo například od premiérky Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftové. Podle ní je teď na řadě západní Německo, aby dostalo finanční injekce na rozvoj. Ukončení podpory ze západu ale rozhodně odmítli představitelé východoněmeckých spolkových zemích.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Generální tajemník vládní CDU v Sasku Michael Kretschmer označil novou debatu o solidární dani za "jed pro společenské klima v Německu". Města na západě podle něj nadělala dluhy po krachu tamního těžkého průmyslu a "teď se snaží přehodit odpovědnost za vlastní řecké poměry na jiné", vytkl jim Kretschmer. Nic na současném nastavení paktu nechce měnit ani berlínská vláda východní Němky Angely Merkelové.

Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz