6. října 2013 16:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němeční zaměstnanci Amazonu hrozí předvánočními stávkami

Balík od Amazonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balík od Amazonu. | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM Zaměstnanci německých logistických center největšího světového internetového prodejce Amazon pohrozili dalšími stávkami za zvýšení mezd. Jejich odboroví zástupci přitom nevyloučili, že k přerušení práce přistoupí v době před Vánocemi, která je pro maloobchodní prodej nejvýznamnější z celého roku.

"Na místě Amazonu bych nespoléhal na to, že budu schopen vyřídit před Vánocemi všechny zásilky zákazníkům včas," citoval dnes představitele odborového svazu Verdi Heinera Reimanna týdeník Der Spiegel. Předák dodal, že svaz je připraven svolat stávku v době, kdy to firmu poškodí nejvíc, a že takové stávkové akci mohou zabránit jen "seriózní jednání".

Vedení firmy tvrdí, že mzdy jsou nadprůměrné

Odbory v Amazonu letos zorganizovaly už několik varovných stávek. Chtějí firmu přinutit, aby přijala pro zaměstnance svých distribučních center kolektivní mzdové dohody pro odvětví zásilkového prodeje a maloobchodu. Amazon ale namítá, že své zaměstnance považuje za pracovníky v logistice, tedy skladování, balení a dopravě, a že na své odvětví mají nadprůměrné mzdy.

Polský list Puls Biznesu začátkem tohoto týdne napsal, že Amazon chce po varovných stávkách v Německu část aktivit přesunout do východní Evropy. Podle něj by tak měla vzniknout tři velká logistická centra v Polsku a dvě v České republice.

ČTĚTE TAKÉ:

Amazon zprávu o přesunu aktivit z Německa na východ popřel. Jeho mluvčí ale připustila, že firma by mohla v regionu vystavět další kapacity.

O výstavbě centra Amazonu již delší dobu spekulují i česká média. List E15 na konci července napsal, že sklad Amazonu by měl stát nedaleko Prahy blízko letiště a že firma zvažuje i stavbu skladu u Brna.

Lidovky.cz, ČTK