16. května 2014 21:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němečtí podnikatelé: Tvrdší protiruské sankce způsobí nevratné škody

Vztahy mezi Angelou Merkelovou a Vladimirem Putinem nikdy nebyly žádnou idylou, Německo a Rusko však vědí, jak hodně jsou na sobě závislé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vztahy mezi Angelou Merkelovou a Vladimirem Putinem nikdy nebyly žádnou idylou, Německo a Rusko však vědí, jak hodně jsou na sobě závislé. | foto: © ISIFAČeská pozice

BERLÍN Konflikt Evropy s Moskvou kvůli Ukrajině už má vážné dopady na německé podnikatelské aktivity v Rusku a hlubší protiruské sankce by "trvale a nevratně" poškodily německý průmysl.

V dokumentu určeném německé vládě na to upozorňuje Německo-ruská obchodní komora. Ta zastupuje zhruba 800 subjektů, které poskytují podporu německým firmám v Rusku.

Důvěrný dokument datovaný 7. května, který v pátek získala agentura Reuters, dokládá obavy německých podnikatelů z ukrajinské krize. Naznačuje také, že německý průmysl, na němž největší evropská ekonomika závisí, stupňuje snahy odvrátit kancléřku Angelu Merkelovou od prosazování přísnějších sankcí proti Moskvě.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rostoucí destabilizace Ukrajiny a diplomatické přetahování již mají masivní dopady na německé podnikání v Rusku," uvádí dokument o dvou stránkách. "Hlubší ekonomické sankce by vedly k situaci, kdy ruská strana bude zakázky zadávat stále více domácím firmám, projekty bude rušit nebo odkládat a ruští průmyslníci a politici se budou obracet k Asii, zejména k Číně," varuje materiál.

Následná ztráta podílů německých a evropských firem na ruském trhu bude "dlouhodobá a trvalá" a německé konkurenční pozici v Rusku způsobí "nevratnou škodu". Povede to ke ztrátě pracovních míst v Německu a pokud by firmy musely kvůli sankcím rušit smlouvy s ruskými partnery, ohrozily by je nároky na rozsáhlé kompenzace, uvedla komora.

Lidovky.cz, ČTK