10. listopadu 2010 9:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Co dělat, když se tisknou nové peníze

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA QE znamená kvantitativní uvolňování, což je zjednodušeně řečeno tisknutí peněz. Globální stratégové Société Générale pro tuto aktuální situaci nabízejí následující čtyři doporučení:

QE znamená kvantitativní uvolňování, což je zjednodušeně řečeno tisknutí peněz. Globální stratégové Société Générale pro tuto aktuální situaci nabízejí následující čtyři doporučení:

1) Krátkodobě by měla poklesnout volatilita a zrychlit růst ceny akcií. Když spustil šéf Fedu první QE loni v březnu, americké akcie po dobu uvolňování vyletěly o 48 procent. Ale pozor! Tehdy rostly akcie z nižšího základu. Teď už jsou od chvíle, kdy se v srpnu začalo vážně mluvit o druhém QE, o pětinu silnější .

2) Hledejte aktiva s co nejvyšším výnosem, tedy úrokem nebo dividendou. V rámci akciových trhů jsou to hlavně pojišťovny, telekomunikační a farmaceutické firmy.

3) Největší příliv peněz se čeká u rozvíjejících se trhů. Zajímavější příležitost než jejich akciové trhy ale nabízejí dluhopisy a měny rozvíjejících se zemí.

4) Nejlepší zajištění proti možnému znehodnocení měn a rostoucí inflaci poskytují komodity, především drahé kovy. Cena zlata je na historickém maximu jen na první pohled – v roce 1980 stála troyská unce 835 dolarů, což odpovídá 2300 dolarům v dnešních cenách. A co plyne z těchto doporučení pro investory na pražské burze?

Nejlepší předpoklady k růstu má z komoditních akcií NWR. Unipetrol je relativně drahý a ČEZ brzdí státní zásahy do energetiky. Dařit by se mělo dividendovým titulům, z nichž lze doporučit akcie Telefóniky a Philipa Morrise.

Dobrý předpoklad k růstu má z tohoto pohledu ostatně celý český akciový trh, který nabízí jeden z největších dividendových výnosů na světě.

Josef Němý, analytik, Komerční banka

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.