10. listopadu 2011 9:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Defenzivní akcie stále ve hře

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Pravděpodobnost recese v eurozóně se neustále zvyšuje, a s tím se zvětšuje i riziko, že pokles akciových trhů bude pokračovat. Naši kolegové ze Société Générale proto doporučují zajistit se proti dalšímu nepříznivému vývoji trhů investicí do akcií s vysokým dividendovým výnosem.

Není ostatně žádným tajemstvím, že v období poklesu akciových trhů je lepší investovat do defenzivních titulů, tedy těch, které mimo jiné stabilně vyplácejí vysokou dividendu.

Možná ale překvapí statistika, že defenzivní akcie byly během tří posledních propadů na trzích (1998, 2000–02 a 2008–09) z pohledu P/E v průměru o celých 70 procent dražší než ty cyklické. Aktuálně se obchodují s prémií okolo 20 procent, což naznačuje možnost jejich vysokého relativního posílení v následujících měsících.

Z tohoto pohledu by na tom pražská burza nemusela být tak špatně, protože alespoň třetinu jejich titulů lze označit jako defenzivní a dividendový výnos indexu PX patří mezi nejvyšší na světě.

Problémem ovšem je, že podle minulých zkušeností z velkých propadů firmám s malou tržní kapitalizací jejich defenzivní profil příliš nepomáhá. Tento fakt by mohl diskvalifikovat jinak poměrně zajímavé akcie Fortuny nebo Pegasu.

Pro velké institucionální investory, kteří mohou nejvíce pohnout kurzem, by tak teď z českých titulů mohly být nejzajímavější akcie ČEZ a Telefóniky. Právě elektrárenský a telekomunikační sektor mimochodem spolu s farmacií patří mezi ty, které v minulosti vykázaly největší spolehlivost skutečně vyplatit tak vysokou dividendu, jak trh očekává.

Josef Němý, analytik Komerční banky

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.