2. prosince 2010 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Dočasně nejhorší IPO v historii

fortuna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy fortuna | foto: ČTK

PRAHA Oblíbeným tématem komentářů o pražské burze se stávají akcie sázkové společnosti Fortuna. Není divu, protože ze své upisovací ceny za první měsíc obchodování ztratily rovných 10 procent, v nejnižším bodě dokonce odepsaly více než pětinu původní ceny.

To je mnohem horší bilance, než jakou měly všechny předchozí primární emise v posledních letech - ty ve svém prvním měsíci většinou rostly, NWR dokonce o čtvrtinu.

Dlouhodobá bilance nových firem na pražské burze je ale mnohem horší; akcie NWR nebo AAA Auto za první rok obchodování propadly o 70 %. Předchozí nováčci ECM a Pegas za stejné období ztratili jen 6 %, ovšem jejich akcie výrazně propadly později. Akcie ECM lze nyní koupit za pouhých sedm procent původní ceny...

Sázení je stabilní odvětví

Právě tato negativní zkušenost z minulosti zřejmě vede k tomu, že investoři zatím akcie Fortuny opomíjejí. Dnes je ovšem situace úplně jiná.

Fortuna nevstoupila na burzu na vrcholu hospodářského cyklu jako mnoho jejích předchůdců a ani případná další recese by neměla akcie Fortuny srazit tolik jako její výše zmiňované předchůdce, protože sázení je hodně stabilní odvětví.

Burza (ilustrační foto)

Vždyť i v krizovém roce 2009 Fortuně klesly tržby jen o 5 %, a čistý zisk dokonce mírně narostl.

Akcie se můžou vrátit nad 100 Kč

Pokud Fortuna dokáže příští rok úspěšně spustit projekty diskutované během IPO (internetové sázení v Polsku a především novou loterii na českém trhu), pak odhadujeme, že by se její akcie mohly v ročním horizontu obchodovat lehce nad stokorunovou hranicí.

To by znamenalo, že by se Fortuna po nejhorším začátku stala naopak nejúspěšnějším IPO za posledních 5 let.

Josef Němý, analytik, Komerční banka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!