27. října 2011 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Groupon: další bublina na obzoru?

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

České milovníky internetových slev by mohla zaujmout informace, že se blíží uvedení slevového portálu Groupon na americké burzy. Firma by mohla být oceněna na více než 11 miliard dolarů, což je sice téměř o polovinu méně, než se uvažovalo před několika měsíci, přesto by to pro dosavadní akcionáře této firmy znamenalo přímo pohádkové zhodnocení jejich investic.

Například jeden ze zakladatelů Eric Lefkofsky by mohl svůj vklad v hodnotě 1 milionu dolarů proměnit v neuvěřitelné 2,3 miliardy.

Sen o podobném zbohatnutí zřejmě do firmy přivede další investory, je ale jejich optimismus oprávněný? Groupon zažívá raketový růst: tržby byly v roce 2009 necelých 15 milionů dolarů, loni již více než 300 milionů a letos už přesahují miliardu.

Problémem ovšem je, jak tomu u mnoha podobných firem bývá, její ziskovost. Groupon ještě nikdy v zisku nebyl a například loni byla čistá ztráta vyšší než tržby (jinými slovy, náklady firmy byly více než dvakrát vyšší než její výnosy). Za dobu své existence firma nakumulovala ztrátu již téměř 1,5 miliardy dolarů.

Pochybnosti navíc vzbuzuje účetnictví firmy. Groupon musel nedávno pod tlakem amerického regulátora přehodnotit způsob vykazování tržeb a firma navíc při prezentacích svých výsledků používá "upravené" ukazatele, které nezohledňují náklady na reklamu nebo akvizice. To její výsledky nadhodnocuje a odvádí pozornost od ztrát podle tradičního účetnictví.

Sečteno a podtrženo: odhadovaná cena akcií Grouponu mi připadá přestřelená a investice do nich příliš spekulativní.

Josef Němý, analytik Komerční banky