9. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Končí období smutku?

Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | foto: ČTK

Americký ekonom Edwin Coppock se zabýval technickou analýzou a v roce 1962 publikoval studii, která měla identifikovat nákupní příležitosti pro dlouhodobého investora.

Coppock věřil, že propad akciového trhu připomíná úmrtí, po kterém následuje „období smutku“ a až potom začnou trhy stabilně růst. Lidé podle něj smutní 11-14 měsíců.
Aplikace této myšlenky na světové akciové indexy vykazuje impozantní výsledky.

ČTĚTE TAKÉ

Coppockův indikátor dává nákupní signál obvykle jen jednou za několik let, většinou ale dokáže úspěšně předpovědět, že akcie čeká období delšího růstu. Na pražské burze na konci července vygeneroval první nákupní signál po víc než třech letech.

Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Není však na škodu zmínit dosavadní bilanci Coppockova indikátoru na pražské burze. Před letošním signálem poskytl indikátor jen šest nákupních doporučení. V pěti případech to investorům v následujících 12 měsících přineslo zisk a jen jednou byl indikátor neúspěšný - v roce 1998 přišel předčasně. Průměrné roční zhodnocení českých akcií ze všech šesti nákupů bylo vynikajících 20 procent. Vyjde to i tentokrát?

Josef Němý, analytik Komerční banky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.