2. června 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Německo bez jádra: radost pro ČEZ

Jaderná elektrárna v Německu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna v Německu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Německá vláda oznámila rozhodnutí o úplném opuštění jaderné energie a jeho načasování. Provoz v osmi dočasně uzavřených reaktorech už nebude obnoven a ty zbývající budou postupně odstaveny do konce roku 2022. Je toto rozhodnutí konečné?

Nejspíš ano. Poté, co Německo loni prodloužilo životnost jaderných elektráren v průměru o 11 let a letos se naopak po událostech v Japonsku rozhodlo jejich uzavření urychlit, lze jen těžko čekat, že by němečtí politici takto otočili ještě jednou, ať již budou výsledky zátěžových testů evropských jaderných elektráren jakékoliv.

Ještě rychlejší odstavení by ovšem pro německou energetickou soustavu již mohlo být příliš riskantní. V případě okamžitého odstavení všech jaderných zdrojů by sice Německo stále mělo (i za pomoci obvyklého objemu dovozu) pokryto 108 procent spotřeby, ale 17 procent z toho činí obnovitelné zdroje, které nejsou dostatečně spolehlivé.

Je nasnadě, že možný nedostatek elektřiny v Německu je příležitostí pro ČEZ. Zvýšení exportu elektřiny do Německa lze čekat také ze strany Francie, což by mohlo podpořit hlavně akcie státního energetického gigantu EdF.

Obě firmy se zřejmě v příštích letech mohou těšit na zajímavý růst zisků, a budou tak čím dál atraktivnější oproti německým konkurentům RWE nebo E. ON, kteří dostávají jednu ránu za druhou. Vedle příkazu k ukončení provozu v některých jejich jaderných elektrárnách navíc budou muset z výroby v těch zbývajících nadále platit novou nukleární daň, kterou německá vláda poněkud překvapivě ani teď neodvolala.

Josef Němý, analytik Komerční banky