30. srpna 2010 19:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Po výsledcích bývá lepší se stáhnout

Burza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza | foto: Shutterstock

Již jen několik málo společností chybí k tomu, aby byla zkompletována americká výsledková sezona za druhé čtvrtletí, a již můžeme konstatovat, že byla velmi úspěšná. Z těch firem z širšího indexu S&P 500, které již své výsledky oznámily, se jich více než 80 procent mohlo pochlubit lepším ziskem, než čekal trh.

Ještě optimističtější pohled na hospodaření firem nabízí index Dow Jones: ze třiceti nejkvalitnějších amerických titulů jen dva nedokázaly překonat odhady trhu.

To se následně odrazilo i na cenách akcií - během prvních čtyř týdnů, kdy bývá oznamování výsledků nejintenzivnější posílil index S&P 500 o čtyři procenta. V následujících dvou týdnech ale tyto zisky ztratil. A to přesně vystihuje sezonnost, kterou vykazují americké akcie, často i nezávisle na hospodářském cyklu.

Na začátku všeho je fakt, že se americkým firmám často daří přesvědčit analytiky, aby snížili své kvartální odhady. Výsledky potom tyto snížené odhady překonají, trhy jsou nadšeny a akcie rostou. Pak ale tyto pozitivní impulzy vymizí, a proto bývá výkonnost akcií mimo výsledkovou sezonu horší než během ní.

Domnívám se, že nyní bude toto období mezi výsledky obzvláště špatné. Mimo to, že zesilují obavy o kondici globální ekonomiky, totiž brzy začne září, a to bývá pro akcie jedním z nejhorších měsíců v roce. Platí to ostatně (spolu s červnem) dokonale i na pražské burze. Pro ty, kteří se snaží své investice do akcií co nejlépe načasovat, se tedy zdá být nejlepší teď spíše prodávat. A kdy kupovat? Nejlépe těsně před 7. říjnem, kdy se opět naplno roztočí kolo americké výsledkové sezony.

Josef Němý, analytik, Komerční banka