10. února 2011 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Pomáhá Penta akcionářům Fortuny?

Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dospiva, spolumajitel investiční skupiny Penta | foto: ČTK

PRAHA O nečekaném spojení investiční skupiny Penta s managementem Sazky za účelem záchrany předlužené společnosti toho již bylo napsáno hodně. Co ale z této dohody vyplývá pro menšinové akcionáře Fortuny?

Představitelé Penty, která ve Fortuně vlastní 67% podíl, sice ujišťují, že na strategii Fortuny se nic nemění, obratem ale dodávají, že věří v ideu vytvoření národního herního šampiona. To by v praxi mohlo vypadat tak, že si obě firmy rozdělí trh - Fortuně by zůstalo kurzové sázení a Sazce dominance v celonárodní loterii.

Otázkou je, jak velký přínos by taková dohoda měla pro akcionáře Fortuny, protože v oblasti kurzového sázení pro firmu není hlavní konkurencí Sazka, ale především Tipsport a několik zahraničních internetových firem. Fortuna by navíc přišla o možnost vstoupit na loterijní trh a o potenciální vysoké zisky z něj, což bylo jedno z hlavních lákadel při loňském IPO.

Jaké podíly bude mít Penta v obou společnostech?

Tento nedostatek by snad mohla kompenzovat případná dohoda o tom, že by Fortuně připadly aktivity s videoloterijními terminály. Druhou důležitou otázkou je, zda se nezmění akciové podíly Penty v obou společnostech.

Již teď se začínají objevovat obavy sportovních svazů, že Penta brzy v Sazce prostřednictvím navyšování kapitálu získá rozhodující podíl. Pokud by se to Pentě povedlo, mohla by se také rozhodnout prodat svůj zbývající podíl ve Fortuně, až v říjnu vyprší její roční závazek neprodávat.

Potom by Fortuna měla v Sazce příliš silného soupeře a její akcionáři by si o úspěchu na loterijním trhu mohli zřejmě nechat jenom zdát..

Josef Němý, analytik Komerční banka