14. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Poslední šance pro zlato

Zlato láme rekordy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato láme rekordy | foto: Shutterstock

Analytici Société Générale vydali novou prognózu cen komodit, ve které nás mimo jiné zaujala revize předpovědí cen zlata. Zatímco doposud věřili v letošní růst ceny žlutého kovu nad magickou hranici 2000 dolarů za troyskou unci, nyní vidí její vrchol na necelých 1800 dolarech. Zlato by tak nemělo vyrovnat své historické maximum 1921 dolarů ze září loňského roku.

Jedním z důvodů je změna prognóz měnových kurzů ve prospěch silnějšího dolaru, což ovšem pro české investory až takovým problémem není. Právě nedávné posílení dolaru totiž brzdí pokles korunových cen zlata – ta již od svého maxima ztratila necelá 4 procenta, zatímco dolarová cena zlata již 17 procent.

V krátkém horizontu by investice do zlata mohla přinést zajímavé zhodnocení, pokud se naplní předpověď SG o tom, že Fed na svém nejbližším zasedání 20. června oznámí třetí kolo kvantitativního uvolňování. To bychom ovšem považovali za poslední růstovou vlnu ceny zlata. Od příštího roku by již zlato mohlo ztrácet svou přitažlivost s tím, jak se budou stabilizovat hlavní světové ekonomiky, a ubude tak část spekulativní poptávky. Na trhu s fyzickým zlatem je totiž stále převis nabídky a v poslední době se snižují i nákupy zlata ze strany investičních fondů.

Z výše uvedeného vyplývá, že zlato už zřejmě nenabízí tak vysoký růstový potenciál jako v minulých letech. Během následujících 12 měsíců by ale stále mělo dobře plnit funkci uchovatele hodnoty, což při rozkolísanosti akciových trhů není k zahození.

Josef Němý, analytik Komerční Banky

Najdete na Lidovky.cz