1. prosince 2011 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: QE3? Fed drží prst na spoušti

Na Wall Street v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Wall Street v New Yorku | foto: ČTK

Stránky ekonomického tisku v poslední době plní hlavně zprávy o evropské dluhové krizi, pojďme se ale dnes na chvíli přesunout do Spojených států. Naši kolegové ze Société Générale nedávno publikovali zajímavý odhad vývoje pro rok 2012.

Tématem číslo jedna na druhé straně Atlantiku je již nějaký čas otázka, zda americká centrální banka Fed spustí další, tentokrát již třetí kolo takzvaného kvantitativního uvolňování (QE, v praxi nákup dluhopisů, nebo chcete-li nalití peněz do finančního systému, což povzbudí poptávku po mnoha druzích aktiv).

Obě dosavadní kola QE měla extrémně pozitivní vliv na ceny akcií a komodit. První, razantnější QE pomohlo zlomit medvědí trh let 2007 až 2008 a pozvedlo americký index S&P 500 o 36 procent.

Druhé QE, oznámené na konci srpna loňského roku, nakonec vykázalo jen zhruba poloviční objem nakoupených dluhopisů, i tak ale za osm měsíců své existence přineslo více než 20 procent růst cen amerických akcií, ropy nebo zlata.

QE3 doposud Fed odmítal, podle našeho názoru se ale rétorika americké centrální banky začne měnit již v lednu příštího roku. Startovní výstřel by potom mohl zaznít v březnu 2012, kdy by Fed mohl spustit další, zhruba osmiměsíční program nákupu dluhopisů, tentokrát hlavně těch zajištěných hypotékami (mortgage backed securities).

Je nasnadě, že takový vývoj by v průběhu příštího roku opět silně pozitivně zapůsobil na ceny komodit i akcií. Zdá se, že ideální čas k nákupu amerických akcií zatím ještě nenadešel, nicméně spolu s Fedem by měli mít prst nachystaný na spoušti také investoři.

Josef Němý, analytik Komerční banky

Randstad s.r.o.
Junior Production Manager/ka

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč