30. dubna 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Spanilá jízda Applu pokračuje

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

V záplavě čtvrtletních výsledků předních amerických firem v minulém týdnu určitě nemohla zapadnout nejnovější čísla firmy Apple. Technologický lídr opět dokázal výrazně překonat očekávání analytiků i své vlastní cíle.

Tržby za uplynulé čtvrtletí dosáhly 24,7 miliardy dolarů (odhad trhu byl 23,4 miliardy) a zisk na akcii 6,4 dolaru, zatímco odhad trhu byl o celý dolar nižší.

Není velkým překvapením, že klíčem k dosažení tak skvělých výsledků byly rostoucí prodeje iPhonů, kterých Apple za první čtvrtletí letošního roku prodal 18,6 milionu, tedy každý den více než 200 tisíc kusů!

Prodeje iPadů naopak dosáhly "jen" 4,7 milionu kusů, když se čekalo okolo 6 milionů. Domnívám se, že tento rozdíl lze vysvětlit uvedením iPadu 2 na konci března, což výrazně snížilo poptávku po původním iPadu. Je nasnadě, že celkové prodeje tabletů za druhé čtvrtletí mohou být velmi zajímavé.

V reakci na výsledky zvýšili naši kolegové ze Société Générale (SG) svou roční cílovou cenu pro akcie Applu ze 420 na 450 dolarů, takže jim předpovídají skoro 30procentní růstový potenciál. Akcie Applu proto nadále doporučujeme kupovat.

Pohled na konsenzus agentury Bloomberg ukazuje, že názor SG zdaleka není osamocený. Akcie Applu ke dnešnímu dni sleduje 53 analytiků a jen 5 z nich má pro ně jiné doporučení než "koupit".

Není mnoho akciových titulů, u kterých by byl názor analytiků tak jednoznačný. Navíc lze dodat, že v případě Applu je zatím správný: od začátku letošního roku vzrostly akcie o necelých 10 procent, za posledních 12 měsíců již o 31 procent.

Josef Němý, analytik Komerční banky