5. ledna 2012 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NĚMÝ: Zlato má potenciál k dalšímu růstu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Jednou z nejlepších investic loňského roku bylo zlato, jehož cena na začátku září vystoupala až na 1900 dolarů za troyskou unci (+34 % oproti konci roku 2010). Následná korekce stlačila cenu žlutého kovu pod 1600 dolarů, což z něj podle názoru našich kolegů ze Société Générale v současné době činí vhodný investiční produkt.

Znovu propukající recese v eurozóně by měla v průběhu letošního roku opět zvýšit averzi investorů k riziku, a to je pro zlato jednoznačně pozitivní. Société Générale dále čeká, že americká centrální banka v průběhu letošního roku přistoupí k další fázi kvantitativního uvolňování, což by zvýšilo obavy z růstu inflace, a opět tak podpořilo ceny drahých kovů.

Silným argumentem pro nákup je i fakt, že pokud zohledníme inflaci, tak cena zlata loni stále nedosáhla svého maxima z roku 1980. To totiž ve dnešních cenách odpovídá zhruba 2300 dolarům za troyskou unci. A právě blízko této úrovně by podle Société Générale mohla cena zlata na přelomu let 2012 a 2013 vrcholit.

Hlavními riziky, hovořícími proti této prognóze, jsou případné další posílení dolaru a možnost, že recese vychýlí obavy od inflace spíše k deflaci. Analytici Société Générale ovšem během letošního roku čekají spíše oslabování americké měny ze současného kurzu okolo 1,30 dolaru za euro na 1,40 ke konci roku, což by mělo ceně zlata v dolarovém vyjádření opět pomoci.

To sice pro českého investora až tak dobrá zpráva není, protože by mu případné posílení koruny vůči dolaru umazalo část zisku, i tak ale zlato v české měně nabízí velmi zajímavý růstový potenciál okolo 20 procent v ročním horizontu.

Josef Němý, analytik Komerční banky

Najdete na Lidovky.cz