2. března 2010 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nenasytnost řeckých odborářů poslala euro na devítiměsíční minimum

Eurobankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurobankovky | foto: Shutterstock

LONDÝN Euro se dnes propadlo na více než devítiměsíční minimum vůči dolaru. K oslabení ho táhly pochybnosti ohledně schopnosti Řecka řešit problémy s vysokým zadlužením.

Největší řecký odborový svaz zaměstnanců veřejného sektoru ADEDY vyhlásil na 16. března 24hodinovou stávku na protest proti novým úsporným opatřením očekávaným od vlády.

Směnárenskou kalkulačku naleznete ZDE


Euro se po zprávě o plánované stávce dostalo až na 9,5měsíční minimum 1,3435 USD. Později však část ztrát smazalo a kolem poledne se prodávalo za 1,3525 USD. Oproti pondělnímu závěru tak kleslo o 0,3 procenta, napsala agentura Reuters.

"Zpráva o stávce zkomplikuje řecké vládě dosažení navrženého snížení výdajů. Zvýšilo to nejistotu ohledně financí této země a euro se dostalo pod další tlak," upozornil analytik Jeremy Stretch ze společnosti Rabobank.

Britská libra dnes vůči dolaru oslabila o 0,4 procenta na 1,4925 USD. V pondělí se propadla až na desetiměsíční minimum 1,4781 USD kvůli obavám, že v letošních britských parlamentních volbách nezíská žádná strana majoritu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!