6. dubna 2011 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nenáviděné pivo v plastu frčí. Vozí se z Maďarska

Pivo z plastu, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo z plastu, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Tuzemské pivovary rozšiřují nabídku piva v PET lahvích. Pivovary Staropramen ani Prazdroj zatím nemají vlastní linku na plnění piva do plastových lahví, v současnosti do nich pivo plní především ve spřízněných pivovarech v Maďarsku. Nemalá část milovníků zlatavého moku se stále dívá na svůj oblíbený nápoj v umělohmotném balení skrz prsty, řada především menších pivovarů tento druh obalů stále odmítá.

Domácí pivovarská dvojka, pivovary Staropramen, začala v předchozích týdnech do litrových umělohmotných lahví plnit své nejprodávanější pivo Staropramen Světlý. Lídr trhu, Plzeňský Prazdroj, od dubna nově prodává v PET láhvi světlé výčepní pivo Velkopopovický Kozel.

Chuť je stejná

Nemalá část milovníků zlatavého moku se stále dívá na svůj oblíbený nápoj v umělohmotném balení skrz prsty, řada především menších pivovarů tento druh obalů stále odmítá. Ty, které PET láhve používají, však odmítají, že by pivo ztrácelo kvalitu. "Skutečnost je taková, že pivo v těchto lahvích má identické chuťové i kvalitativní parametry jako pivo ve skleněných lahvích," tvrdí vrchní sládek Pivovaru Staropramen Zdeněk Lux.

Zájem o pivo v PET lahvích, jejichž rozmach začal v Česku v roce 2009, roste. Zatímco v roce 2008 byl jejich podíl na prodejích takřka nulový, za loňský rok se již přiblížil třem procentům.

Litrová PET lahev je novinkou na trhu, až dosud Pivovary Staropramen i jejich konkurenti pivo plnili do lahví o objemu 1,5 litru nebo dva litry. V umělohmotném balení navíc směřovaly na trh především menší levnější značky z nabídky českých pivovarů. Značka Staropramen je "vlajkovou lodí" pivovarské skupiny, která v Česku vaří také například značky Ostravar nebo Braník.

"Lidé si Kozla často kupují na víkendy na své zahrádky a chaty. Prodává se nejvíce balený, proto je pro Kozla praktické 1,5litrové PET balení vhodné," řekl ČTK mluvčí Prazdroje Jiří Mareček. Prazdroj podle Marečka zareagoval na rostoucí poptávku českých spotřebitelů po pivu v praktických umělých obalech.

Anketa

Kupujete se pivo v plastových lahvích?

Ano, je to praktické 98
Ne, je to prznění tradice 364
Každý ať si kupuje co chce 186

České pivo z Maďarska
Na prodeji piva v tuzemských obchodech se PET lahve podílejí již skoro osmi procenty, prodává se ho více než piva v plechovkách.

Pivovary Staropramen ani Prazdroj zatím nemají vlastní linku na plnění piva do plastových lahví, v současnosti do nich pivo plní především ve spřízněných pivovarech v Maďarsku. Ještě letos však smíchovští i plzeňští chystají spuštění vlastních plnících linek. Vlastní stáčecí linku si jako první v Česku pořídil Heineken, který zatím trhu s pivem v PET lahvích vládne. Po plastových obalech sahají stále častěji i některé malé restaurační pivovary.

Podle nedávného vyjádření výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého bude zájem o pivo v PET lahvích dále růst. Rozhodně však neočekává, že by plastové obaly u konzervativních českých pivařů v oblíbenosti v blízké době dohnaly tradiční sklo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!