17. března 2017 9:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejvíce nenáviděný muž v USA ‚šikanuje‘ novináře. Nakupuje weby s jejich jmény

Farmaceutický boss Martin Shkreli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farmaceutický boss Martin Shkreli. | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA Bývalý farmaceutický boss a investor Martin Shkreli platil jeden čas za nejnenáviděnějšího muže Ameriky. Neváhal totiž a astronomicky zvedl cenu léku Daraprim a ještě to hájil tím, že je to v zájmu samotných pacientů.

Investor teď skupuje internetové domény se jmény lidí, kteří o něm v minulosti nelichotivě psali nebo tweetovali. Jak upozornil list Business Insider, Shkreli koupil v poslední době internetové domény asi deseti lidí, z nichž pět pracuje v médiích. Novináři se na něj totiž sesypali ve chvíli, když v roce 2015 zvedl cenu přípravku, který se používá k léčbě toxoplazmózy u těhotných pacientek či lidí s HIV o více než pět tisíc procent na 750 dolarů..

Shkreli ale evidentně na novináře světových periodik nezapomněl. Registroval si například stránky autorů píšících pro servery a časopisy, jako je Vice, Vanity Fair, AOL, Bloomberg, Dealbreaker a Gizmodo. Navíc koupil i domény se jmény dalších lidí, kteří vůči němu byli na sociálních sítích kritičtí.

Ti ho často nešetří. Například Phil Witmer ze serveru Noisey ho označil za žijící karikaturu gremlina (hororová příšerka – pozn. red.). V reakci na to vyvěsil Shkreli hodinu trvající video, v němž novináře zostuzoval. Ve chvíli, kdy si ho Witmer zablokoval, se bývalý šéf farmaceutické společnosti naštval tak, že si zaregistroval doménu PhilWitmer.com.

Například v lednu mu pak společnost Twitter zablokovala účet kvůli sexuálnímu harašení. Obtěžoval totiž autorku časopisu Teen Vogue Lauren Ducovou. Den po zablokování si svérázný investor pořídil doménu MarryMeLauren.com (v překladu VezmisiměLauren.com).

„Šikanu“ novinářů provozuje nejrůznějším způsobem. Například když o zablokování jeho účtu napsal reportér agentury Bloomberg Max Nisen, „oblíbenec médií“ si s ním volal a jejich hovor živě přenášel na internet. Soukromou konverzaci mezi ním a novináři Shkreli přitom zveřejňuje na sociálních sítích poměrně často.

Pravdou je, že novináři ho rozhodně v minulosti nešetřili. Například když ho zatkla FBI kvůli údajnému podvodu. Ten ale neměl nic společného s jeho cenovou politikou ohledně léků. Úřady vinily Shkreliho z toho, že opakovaně prodělával prostředky investorů, kterým o jejich financích lhal, a peníze pak vytahoval z jiných společností, aby měl na zaplacení těchto dluhů.

„Shkreli v podstatě řídil svoji společnosti jako Ponziho schéma (letadlo – pozn. red.), když používal peníze jiných společností k vyplacení podvedených investorů,“ uvedl tehdy žalobce Robert Capres. Když ho FBI zatkla, objevil se v médiích na fotografiích v poutech s komentářem, že „karma je mrcha“.

Dremo Personaldienstleistung GmbH
PODLAHÁŘ - Německo - prémie 500 EURO!

Dremo Personaldienstleistung GmbH

nabízený plat: 72 000 - 84 000 Kč