Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Není lehké být černý a pracovat ve Vogue, přiznala v interní zprávě šéfredaktorka slavného magazínu

Šéfredaktorka amerického Vogue Anna Wintour. foto: Reuters

New York/Praha - Smrt amerického černocha George Floyda, který byl zabit při zatýkání policisty, vyvolala nejen po Spojených státech řadu protestů. Tlak na změnu se řeší v široké společnosti a otázka možné rasové diskriminace za zdmi světoznámých firem nyní vyvstala i pro mediální domy. Šéfredaktorka módní bible Vogue se omlouvá za netolerantní obsah, jiní redaktoři rezignují na své posty. V deníku The New York Times se dokonce mluví o „občanské válce“ uvnitř redakce.
  18:45

Revoluce v módním časopise. Italská verze Vogue nahradila fotografie ilustracemi

„Chci jasně říct, že vím, že Vogue neudělal dost a nedal dostatečný prostor černým editorům, redaktorům, fotografům či designerům. Dělali jsme chyby, publikovali jsme snímky či příběhy, které byly urážlivé a netolerantní, omlouvala se šéfredaktorka módního časopisu Vogue Anna Wintour v interní zprávě napsané minulý čtvrtek a zveřejněné na stránkách Page six, jedné z rubrik deníku New York Post. 

Nedostatečná propagace lidí tmavé pleti

„Přijímám za to veškerou zodpovědnost,“ dodala. Jak píše The Guardian, šéfredaktorka americké redakce se omlouvala rovněž za to, že dostatečně nepropagovala zaměstnance a návrháře černé pleti ve svém časopise. A připouští, že není jednoduché „být černý“ a být zaměstnancem Vogue. 

„Vím, že nestačí říct, že budeme lepší, ale my budeme. Vážím si vašich hlasů a budu ráda za zpětnou vazbu a za rady, pokud je budete chtít sdílet,“ uzavřela prohlášení Anna Wintour.

Její slova navazují na stanoviska jiných institucí. Ty zřejmě na nátlak způsobený vlnou nepokojů, jenž odstartovala smrt George Floyda, přicházejí nejen s omluvou, ale někteří dokonce opouští zaměstnanecká křesla. V pondělí rezignoval šéfredaktor časopisu o jídle Bon Appétit Adam Rapoport. 

Byl obviněn ze zaujatosti a diskriminační kultury uvnitř redakce. 31. května publikoval článek s titulkem „Jídlo vždy bylo politické,“ kde zmiňuje útoky na vlastníky restaurací, kteří se rozhodli například rozdávat jídlo a pití protestujícím. Nevoli vůči němu způsobila také fotka sdílená na Instagramu z roku 2013 (nyní je jeho instagramový účet nedostupný pozn. red). Na snímku má teď již bývalý šéfredaktor časopisu o jídle nabarvenou tvář na hnědo v rámci halloweenského převleku. Informoval o tom server CNN

„Odstupuji jako šéfredaktor Bon Appétit, abych přemýšlel o práci, kterou chci dělat jako lidská bytost, a umožnil časopisu dostat se na lepší místo, vyjádřil se Rapoport ke svému odchodu skrze příspěvek na Instagramu v pondělí. Jeho odchod přitahuje pozornost k problematice rasového zastoupení ve food magazínech. Minulý měsíc přitom Bon Appétit získal čtyři ocenění v soutěžích National Magazine Editors a kromě tištěného časopisu si značka vybudovala i kanál na YouTube.

Nulová tolerance diskriminace, tvrdí vydavatelství

Byl rasista, napsal vandal na sochu Churchilla v Praze. Radnice už graffiti odstranila

„Jako globální mediální společnost se Condé Nast věnuje vytváření rozmanitého, inkluzivního a spravedlivého pracoviště. Máme politiku nulové tolerance vůči diskriminaci a obtěžování v jakékoli formě. Snažíme se zajistit, aby zaměstnanci byli v souladu s jejich rolemi a zkušenostmi. Blaho našich zaměstnanců bereme vážně a upřednostňujeme přístup k naší kultuře,“ vyjádřil se Joe Libonati, ředitel komunikace vydavatelství Condé Nast, pod které spadá právě Bon Appétit.

Ošemetnou situaci řeší i uznávaný list The New York Times. Ve středu 3. května vyšel článek senátora z řad republikánů Toma Cottona v názorové rubrice. Jeho titulek zní: „Vyšlete vojáky“ a při čtení prvních řádků, které byly na webu dopsány editorem dva dny po publikaci textu, se čtenář dozví, že vůbec neměl být zveřejněn. Text byl totiž kritizován čtenáři, ale i zaměstnanci samotné redakce. V článku senátor Cotton přesně odděluje hranci mezi poklidnými protestujícími a násilníky.

600 podpisů v petici proti názoru senátora Cottona

Ničení majetku není ‚násilí‘, tvrdí reportérka magazínu The New York Times a držitelka Pulitzerovy ceny

„Některé elity omluvily tuto orgii násilí v duchu radikální elegance a označily ji za pochopitelnou odpověď na neoprávněnou smrt George Floyda. Tyto omluvy jsou postaveny na odporující morální rovnocennosti vzbouřenců a rabujících k pokojným protestujícím, kteří dodržují zákony. Většina lidí, kteří se snaží pokojně protestovat, by neměla být zaměňována s bandou lotrů,“ stojí v článku. Proti jeho zařazení se zvedla vlna nevole. Podle redaktorů je rasistický a vystavuje černé zaměstnance deníku nebezpečí.

„Věřím v princip otevřenosti vůči široké paletě názorů včetně těch, s nimiž nemusíme souhlasit, a tento článek byl v tomto duchu otištěn,“ obhajoval ho nejprve vydavatel a zároveň zástupce rodiny majitelů A. G. Sulzberger. Přesto proti textu vznikla petice, která získala osm set podpisů od redaktorů a vydavatel poté kapituloval.

Článek  prý nesplňoval standard a došlo k obměně managementu. James Bennet, vedoucí tamních komentátorů, byl všeobecně považovaný za budoucího šéfredaktora, v neděli skončil a jeho zástupce byl přeložen v rámci redakce.

Autoři:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...