17. srpna 2010 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Není povodeň jako záplava. Pojišťovny zohlední riziko bleskových povodní

povodně 2010: Frýdlant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy povodně 2010: Frýdlant | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Čím dále tím více je pro občany Česka nezbytné znát podrobně lokalitu, ve které se nachází jejich nemovitost. A dostatečný již není jen název města a ulice, kde se nalézá. Každý by si měl se svým domovem spojit kromě čísla popisného ještě jedno. 1, 2,3 nebo 4. Právě do čtyř zón dělí pojišťovny území státu v závislosti na míře rizika, že danou oblast postihnou povodně.

Čtyřka je nejrizikovější, povodeň tu může být každých dvacet let. Některé objekty, které se vyskytují v nejrizikovější čtvrté zóně, na pojištění proti povodním a záplavám nedosáhnou.

"Pojistíme je proti ostatním škodám, jako jsou krádeže, vichřice či kroupy, pojištění proti povodním a záplavám z balíčku vyjmeme," uvedla mluvčí České pojišťovny Dagmar Koutská.

"Pojištění kryje nahodilé události. Nemůže krýt jevy, které se opakují pravidelně téměř každý rok," zdůraznil mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

Až dosud mapy nezohledňovaly výskyt bleskových povodní. Pojišťovny proto začnou od příštího roku využívat mapy nové, které již zohlední i tento druh povodní.

Podrobnosti o nových povodňových mapách si přečtěte v úterním vydání deníku

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.