Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Není pravda že nadržuji Francouzům, ohradil se šéf ECB Trichet

Prezident Evropské centrální banky (ECB)Jean-Claude Trichet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské centrální banky (ECB)Jean-Claude Trichet | foto: Reuters

VÍDEŇ/PAŘÍŽ Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet odmítl námitky, že jeho instituce nákupem státních dluhopisů pomáhá převážně francouzským bankám. Trichet, který je Francouz, to v pondělí večer prohlásil ve vysílání rakouské veřejnoprávní televize ORF.

"To vůbec není pravda. Veškerá naše rozhodnutí přijímá Rada guvernérů, aby byla zajištěna řádná aplikace měnové politiky," řekl Trichet na dotaz, jak se staví k obviněním, která se objevila v německých médiích. Některá z nich naznačovala, že ECB jedná tak, aby hlavně francouzským bankám pomohla zbavit se dluhopisů řecké vlády.

Trichet rovněž řekl, že ECB nehodlá nijak zpochybňovat ani cíl zachovat v eurozóně cenovou stabilitu a podle toho utvářet měnovou politiku. ECB má cíl držet inflaci těsně pod dvěma procenty. Nyní je míra inflace hluboko pod tímto cílem, tempo jejího růstu ale začíná zrychlovat.

ECB začala před nedávnem nakupovat dluhopisy vlád eurozóny, což zatím nečinila. Nyní k tomuto kroku sáhla proto, aby zmírnila nervozitu v souvislosti s dluhovou krizí v Řecku, která vyvíjí značný tlak na kurz eura. ECB ale nemůže nakupovat dluhopisy přímo od vlád, papíry nakupuje na sekundárním trhu.

Trichet rovněž řekl, že je v eurozóně třeba zpřísnit dohled nad rozpočtovými pravidly, a vyslovil se pro to, co nazývá "rozpočtovou federací". Ta by podle něj měla být odpovědí na dluhovou krizi, která nyní sužuje Řecko a ohrožuje další země jižního křídla eurozóny.

ECB dnes uvedla, že objem jednodenních úvěrů dnes vzrostl nad jednu miliardu eur (nad 25,5 miliardy Kč), což je nejvíce za poslední tři týdny.

O den dříve činil asi 250 milionů eur. Naopak objem jednodenních vkladů se snížil z 316,16 miliardy na 305,23 miliardy eur. Celkový objem nakoupených krytých dluhopisů se zvýšil na 54,77 miliardy z předchozích 54,51 miliardy eur o den dříve.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...