Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Není pravda že nadržuji Francouzům, ohradil se šéf ECB Trichet

Prezident Evropské centrální banky (ECB)Jean-Claude Trichet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské centrální banky (ECB)Jean-Claude Trichet | foto: Reuters

VÍDEŇ/PAŘÍŽ Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet odmítl námitky, že jeho instituce nákupem státních dluhopisů pomáhá převážně francouzským bankám. Trichet, který je Francouz, to v pondělí večer prohlásil ve vysílání rakouské veřejnoprávní televize ORF.

"To vůbec není pravda. Veškerá naše rozhodnutí přijímá Rada guvernérů, aby byla zajištěna řádná aplikace měnové politiky," řekl Trichet na dotaz, jak se staví k obviněním, která se objevila v německých médiích. Některá z nich naznačovala, že ECB jedná tak, aby hlavně francouzským bankám pomohla zbavit se dluhopisů řecké vlády.

Trichet rovněž řekl, že ECB nehodlá nijak zpochybňovat ani cíl zachovat v eurozóně cenovou stabilitu a podle toho utvářet měnovou politiku. ECB má cíl držet inflaci těsně pod dvěma procenty. Nyní je míra inflace hluboko pod tímto cílem, tempo jejího růstu ale začíná zrychlovat.

ECB začala před nedávnem nakupovat dluhopisy vlád eurozóny, což zatím nečinila. Nyní k tomuto kroku sáhla proto, aby zmírnila nervozitu v souvislosti s dluhovou krizí v Řecku, která vyvíjí značný tlak na kurz eura. ECB ale nemůže nakupovat dluhopisy přímo od vlád, papíry nakupuje na sekundárním trhu.

Trichet rovněž řekl, že je v eurozóně třeba zpřísnit dohled nad rozpočtovými pravidly, a vyslovil se pro to, co nazývá "rozpočtovou federací". Ta by podle něj měla být odpovědí na dluhovou krizi, která nyní sužuje Řecko a ohrožuje další země jižního křídla eurozóny.

ECB dnes uvedla, že objem jednodenních úvěrů dnes vzrostl nad jednu miliardu eur (nad 25,5 miliardy Kč), což je nejvíce za poslední tři týdny.

O den dříve činil asi 250 milionů eur. Naopak objem jednodenních vkladů se snížil z 316,16 miliardy na 305,23 miliardy eur. Celkový objem nakoupených krytých dluhopisů se zvýšil na 54,77 miliardy z předchozích 54,51 miliardy eur o den dříve.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Najdete na Lidovky.cz