Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nepít, nemluvit, pracovat. Čínská firma týrá dělníky v Pardubicích, tvrdí Němci

Foxconn Pardubice, dřívější Tesla Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foxconn Pardubice, dřívější Tesla Pardubice. | foto: Wikipedia.org (Nadkachna)

BERLÍN/PARDUBICE Tchajwanská firma Foxconn, nechvalně známá pro své nedůstojné pracovní podmínky, šikanuje zaměstnance i ve své pardubické pobočce. Píše o tom na svém serveru německá stanice Deutsche Welle na základě rozhovoru s reportérem německého počítačového magazínu c't Christianem Wölbertem. Firma se však brání – kontroly žádné pochybení prý nezjistily.

Dodavatel elektroniky, který montuje počítače či chytré telefony, se už před třemi roky dostal pod palbu kritiky kvůli údajně otrocké práci v jeho asijských továrnách. Představitelé pardubické firmy, odborů a úřady v reakci na materiál uvádějí, že nic nezákonného zjištěno nebylo.

Monotónní 12hodinové směny v nepřetržitém provozu šest dní v týdnu a nemilosrdný tlak na zvyšování produkce podle Deutsche Welle není doménou jen asijských fabrik. Reportéři magazínu c't prý několik dní sledovali pobočku firmy v Pardubicích. Hovořili se zástupci pracovního úřadu, odborů i pracovníky nejen z Česka, ale také z Bulharska, Rumunska, Vietnamu a Mongolska.

Z Číny do východní Evropy

Pozorovatelé nevylučují, že se Foxconn nyní bude orientovat na střední a jihovýchodní Evropu. Mzdy tu jsou sice v průměru vyšší než v Asii, ale láká je kvalitní infrastruktura a kratší vzdálenost od evropských odběratelů.

Foxconn rovněž montuje počítačové servery v Kutné Hoře a na Slovensku vyrábí LCD televizory.

Podle zjištění německých novinářů se pracovníci během 12hodinové směny u montážní linky nemohou bavit, napít se, nebo si na chvíli odpočinout. Včetně příplatků a proplacených přesčasů prý dělníci u montážní linky vydělávají v průměru 550 eur za měsíc (14 tisíc korun).

Wölbert kritizuje především systém odměn, které tvoří 100 eur měsíčně, ale jsou závislé na hodnocení celé montážní linky. "To znamená, že jednotlivec sice může svou práci uspokojivě plnit, ale na bonusu je přesto krácen, protože kolegové normu neplní," konstatoval Wölbert.

Vedení pardubické továrny tvrdí, že pracovníci jsou placeni podle individuálních výkonů, že firma dodržuje evropskou legislativu a že ji pravidelně kontrolují české úřady. Stejně hovoří i šéf odborů ve Foxconnu Tomášek Formánek.

Foxconn: Zákon dodržujeme

"Na některých provozech se skutečně pracuje 12 hodin, ale dodržují se zákonné přestávky. Lidé se mohou kdykoliv napít, mají na pracovišti barely s vodou. Pouze si nesmí nosit vlastní pití. Chápu, že v Číně ve Foxconnu mohou být podmínky horší, ale zákony dodržujeme. Průměrná mzda v dělnických profesích je 18 tisíc korun, což není mnoho, ale je to zejména z toho důvodu, že nejde o kvalifikované práce," uvedl v reakci Formánek.

Wölbert však netvrdí, že podnik české zákony nedodržuje. "Mám ale pochybnosti, zda jsou standardy opravdu důstojné. Zda jsou namáhavé 12hodinové směny v tomto systému přijatelné," zdůraznil reportér a kritizoval údajné mezery v zákonech.

ČTĚTE TAKÉ:

Části továrny v Pardubicích totiž provozují subdodavatelské firmy, "které rychle vznikají a rychle zase zanikají, a tím se mohou vyhýbat sankcím, kterým čelily," upozorňuje Wölbert. Odborář Formánek se domnívá, že německý tisk spíš hovoří právě o subdodavatelských firmách.

Ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl nemá informace, že by inspektoři práce v poslední době udělili Foxconnu pokutu za nedodržování zákonných podmínek pro zaměstnance.

„Moderní otroctví“ bude řešit Unie

Obvinění vůči Foxconnu by podle Deutsche Welle mohla mít dohru na evropské úrovni. "Moderní otroctví v některých firmách a odvětvích v Evropě už nejsou žádnou výjimkou," říká poslankyně Evropského parlamentu Jutta Steinrucková z německé sociální demokracie (SPD).

Steinrucková požaduje, aby se Brusel tímto problémem blíže zabýval. Evropská unie by podle ní měla zřídit poradenská místa pro zahraniční pracovníky, "kteří často nerozumí příslušnému jazyku a nemají přístup k odborům".

Reakce společnosti FOXCONN CZ

Pardubice, 3. října 2013

Společnost Foxconn se ohrazuje proti informacím publikovaným v německých médiích, které hovoří o údajných nedůstojných pracovních podmínkách v pardubickém závodě společnosti. Foxconn jednoznačně deklaruje, že dodržuje veškeré legislativní normy v oblasti pracovního práva platné v České republice a v Evropské unii.

V rámci pardubického závodu společnosti jsou důsledně dodržovány veškeré pracovní podmínky vyplývající z českého pracovního práva. Společnost Foxconn má v rámci pardubického závodu implementován systém bezpečnostních přestávek a rotace pozic pracovníků na montážních linkách. Tento systém plně odpovídá pracovnímu řádu a české legislativě. Pracovní přestávky jsou rozděleny cca do dvouhodinových intervalů, přičemž každý zaměstnanec má nárok na přestávku na odpočinek trvající 5-10 minut. Pracovníci odcházející na bezpečnostní přestávku jsou na lince nahrazováni multifunkčními operátory nebo vedoucími skupin. Zaměstnanci Foxconnu také mají přestávky na oběd, které trvají 30 minut a jsou realizovány nejdéle po šesti hodinách pracovní směny.

Prostory pro občerstvení se v závodě nachází mimo výrobní linku vzhledem k tomu, že na lince jsou montovány elektronické přístroje. Z bezpečnostních důvodů proto zaměstnanci nemohou na pracovišti jíst a pít. Mají ovšem možnost kdykoliv se občerstvit z nápojových automatů nebo v rámci bezpečnostních pauz.

Provoz v pardubickém závodě Foxconnu je zajišťován v rámci směnného provozu. Směnný provoz probíhá v rámci 12hodinových a 8hodinových pracovních směn. Společnost také striktně dohlíží na dodržování nezbytného času pro relaxaci a odpočinek zaměstnanců mezi jednotlivými směnami a v rámci pracovního týdne. 
Průměrná mzda zaměstnanců Foxconnu dosahuje 21 tisíc Kč, zaměstnanci jsou také odměňováni podle individuálních výkonů. Průměrná mzda zaměstnance Foxconnu výrazně převyšuje průměrné platové podmínky v pardubickém regionu.
Společnost Foxconn je členem Electronic Industry Citizenship Coalition a plně dodržuje standardy platné pro výrobu v elektrotechnickém odvětví, ať již v oblasti pracovních podmínek nebo bezpečnosti zaměstnanců. Společnost Foxconn také pravidelně prochází kontrolami bezpečnosti práce, tyto kontroly v uplynulých týdnech nezaznamenaly žádná pochybení ze strany společnosti.

Společnost Foxconn byla také v roce 2012 vyhlášena “Zaměstnavatelem roku 2012” v Pardubickém kraji.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...