Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Neplatiči nájemného dluží miliony. Vyřeší to dluhová amnestie?

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

Neplatiči nájemného dluží radnicím středočeských měst miliony korun. Další miliony pak představuje penále, které se neustále navyšuje. To některé dlužníky přivádí do neřešitelné situace. V Příbrami nebo Mladé Boleslavi už vyzkoušeli takzvanou dluhovou amnestii, jež spočívá v odpuštění sankcí z prodlení.

Města díky tomu získala některé nedobytné pohledávky. Nyní o této možnosti uvažují také v Kutné Hoře.

Díky dluhové amnestii bychom mohli vymoci větší část dluhů, říká starosta Kutné Hory Ivo Šanc

  • Chystá se dluhovou amnestii zavést i Kutná Hora?

Nedávno zazněl takový návrh. Po prázdninách se jím bude rada města a pravděpodobně i zastupitelstvo zabývat. Zkušenosti z jiných měst jsou pro nás určitě zajímavé. Předpokládám, že posoudíme možnost jednorázově odpustit podstatnou část sankcí v případě, zaplatí-li dlužníci základní dluh.

  • Kolik neplatičů přibližně evidujete a kolik peněz městu celkem dluží?

Město eviduje cca 226 dlužníků, z toho je 87 bydlících (ostatní již nejsou v nájemních bytech). Město Kutná Hora eviduje k 30. 6. 2012 za pronájem bytů, nebytových prostorů a ubytoven dluhy ve výši 9 786 586,00 Kč (jistina), výše sankcí k témuž datu je 15 992 728,00 Kč. Jedná se o dluhy jak současných, tak i bývalých nájemníků.

  • Kolik vlastní město bytů a dalších ubytovacích zařízení?

Město Kutná Hora vlastní 577 bytových jednotek a 2 ubytovny (41 pokojů).

  • Co si od zavedení dluhové amnestie slibujete?

Od případné dluhové amnestie (lépe řečeno amnestie na splácení penále) si slibujeme, že od dlužníků získáme významný podíl z dlužné částky, tedy peníze, které bychom jinak inkasovali velmi obtížně, často prostřednictvím nákladných a zdlouhavých soudních sporů a exekucí. Podstatnou část sankčních poplatků by se nejspíš vůbec nepodařilo vymoci.

"Připravíme tento návrh pro městské zastupitelstvo. Slibujeme si od toho, že se nám podaří získat dlužné nájemné a v řadě případů napomoci lidem vyřešit jejich tíživou sociální situaci," uvedl starosta Ivo Šanc. Dluhová amnestie by podle něj mohla trvat měsíc a lidem by během ní bylo odpouštěno 95 procent penále.

Mladá Boleslav díky dluhové amnestii vyřešila třetinu dluhů

V roce 2009 učinila podobný krok Mladá Boleslav a tehdy se díky němu podařilo vyřešit zhruba třetinu dluhů. O nové amnestii město, kterému patří 700 bytů, neuvažuje. Neplatiči mu podle mluvčí radnice Hany Jandové Koišové nyní dluží sedm milionů korun. "V této částce jsou ale evidovány i dluhy nevymahatelné," podotkla mluvčí s tím, že jde také o závazky mrtvých a nezvěstných lidí nebo těch, kteří se odstěhovali jinam.

O vyhlášení dluhové amnestie z podobného důvodu neuvažují ani v Nymburce, kde je 351 městských bytů, z toho 155 se zvláštním režimem, osm služebních bytů a 42 určených k prodeji v privatizovaných domech. Neplatiči městu dluží celkem pět milionů korun. "Přičemž většina této částky je velmi špatně vymahatelná - jedná se například o dluhy lidí zcela bez prostředků či o dluhy po zemřelých nájemnících," podotkla mluvčí radnice Markéta Tomčíková.

Příbrami vynesla 'amnestie' dva miliony

V Příbrami vyhlásili dluhovou amnestii před třemi roky a městu vynesla dva miliony korun. "V současné době se o další amnestii zatím neuvažuje," uvedl starosta Josef Řihák (ČSSD). Radnice podle něj vlastní celkem 719 bytů. "K 30. červnu 2012 činily závazky vůči městu po lhůtě splatnosti asi deset milionů korun a příslušenství k dluhům ke stejnému datu činilo 59 milionů korun," vyčíslil starosta.

Mnohem menší problémy s neplatiči má například Beroun, který naprostou většinu bytů zprivatizoval. Město vlastní jen 50 malometrážních bytů se zvláštním určením a čtyři byty pro pracovníky škol. "Dlužná částka se proto pohybuje velmi nízko - je to kolem 150 000 korun. Vzhledem k tomu, že nejsou u těchto částek připisovány penále, není tedy ani co odpouštět," uvedla mluvčí radnice Pavla Švédová.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %
Potěšte děti interaktivní knížkou s magnety. Nyní se slevou 20 %

Taky máte doma malého raubíře s vášní pro vlaky? Nebo je snad ten váš fascinován bagry, stavebními stroji a nejrůznějším nářadím? Pak ho nadmíru potěšíte některou z novinek nakladatelské značky ELLA & MAX. Knížky s magnetkami Vláčky, Bagry nebo Stavba mohou mít malí milovníci techniky – na rozdíl od skutečných strojů – stále po ruce a vedle toho, že se s nimi skvěle zabaví, budou rozvíjet i kompetence důležité nejen pro budoucí čtenářství!