11. února 2013 15:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nepoctivci prodávají nebezpečný alkohol dál, stěžují si obchodníci u EU

Nelegální sklad lihovin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelegální sklad lihovin | foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

PRAHA Původ a pohyb potravin a alkoholu není v Česku podle Svazu obchodu a cestovního ruchu stoprocentně dohledatelný. Legislativa prý nenařizuje povinně evidovat tržby, a nepoctiví obchodníci tak mohou snáze prodávat nelegální výrobky, stojí v dopisu svazu adresovaném Evropské komisi v Bruselu. Ministr zemědělství Petr Bendl považuje jednání svazu za neférové.

Současný stav prakticky vylučuje efektivně vysledovat případný prodej nelegálně vyrobených či dovezených komodit, vyplývá z dopisu, který svaz odeslal do Bruselu. Povinnost mít zaveden systém umožňující sledovatelnost původu potravin totiž ukládá potravinářům evropské nařízení z roku 2002.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nedávná tragédie na českém trhu přitom prokázala, že pokud by byly ze strany státu vytvořeny podmínky pro plnohodnotnou kontrolu citovaného článku nařízení, mohla mít tzv. kauza metanol nesrovnatelně méně závažný dopad (čtyři desítky obětí na lidských životech) či se jí dalo dokonce z větší části předejít," uvádí obchodní svaz.

Podle prezidenta svazu Zdeňka Juračky reagovaly státní úřady na připomínky svazu "nepochopitelným mlčením či spíše s negativní odezvou". Proto svaz odeslal Evropské unii žádost o posouzení současné situace.

Bendl: Nevím, o čem svaz mluví

Ministr zemědělství Petr Bendl nebyl o poslání stížnosti do Bruselu předem informován a jednání svazu považuje za neférové. "Já jsem materiál neobdržel, přestože se svazem komunikujeme poměrně intenzivně. Vůbec nevím, o čem svaz obchodu mluví," uvedl pro Českou televizi. Podle něj se schází pracovní skupiny, které řeší vztah ministerstva zemědělství a řetězců, a tam žádnou stížnost nezaznamenal.

ČTĚTE TAKÉ:

Navíc prý řada kompetencí není směřována k ministerstvu zemědělství, něco prý spadá pod ministerstvo financí, něco pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Právě evidence tržeb pod ministerstvo zemědělství podle něj nespadá. "Těžko se mi vyjadřuje k materiálu, který nemám," dodal Bendl.

"Písemný dotaz Evropské komisi není snahou vytvořit napětí v Česku a stěžovat si v Bruselu, ale jde o žádost o posouzení našeho názoru jak řešit popsanou situaci na českém trhu a zda-li je za stávajícího stavu možné dokonale provádět kontrolu výše zmiňovaného nařízení," míní Juračka.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz