14. června 2012 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nepokojů po řeckých volbách se turisté bát nemusejí, hlásí cestovky

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Výsledek očekávaných nedělních voleb v Řecku by cesty Čechů na Peloponéský poloostrov neměl ovlivnit. Domácí cestovní kanceláře vzkazují svým klientům, že případných povolebních nepokojů se nemusí obávat.

Argumentují zejména tím, že většina Čechů jezdí na řecké ostrovy, kde byla v minulosti situace klidná, a nepokoje panující na pevnině se tam nepřenesly. Velké tuzemské kanceláře tak žádná mimořádná opatření nechystají.

ČTĚTE TAKÉ:

"Z Řecka nemáme žádné negativní informace. Situaci samozřejmě bedlivě monitorujeme a v případě, kdyby problémy nastaly, bezodkladně pomůžeme situaci všem našim klientům vyřešit," řekl ředitel české pobočky Neckermannu Udo Wichert. Problémy spojené s politickou situací v zemi nevidí ani zástupci CK Fischer. Podle mluvčího firmy Jana Osúcha se obyvatelé ostrovů k případným protivládním protestům patrně nepřipojí.

Protesty a stávky několikrát ochromily dopravní uzly v zemi včetně letiště v Aténách. Provoz menších letišť na ostrovech ale dramaticky omezen nebyl.

Řekové se připravují na návrat k drachmě

Na rozdíl od tuzemských cestovních kanceláří se na případné nepokoje a ekonomickou nestabilitu spojenou s vystoupením země z eurozóny připravují sami Řekové. Ve velkém například skupují trvanlivé potraviny a převádějí úspory z řeckých bank do zahraničí. "Lidé děsí vyhlídky na návrat drachmy a někteří se na to připravují tím, že si plní kredence jídlem," řekl šéf svazu maloobchodních prodejců ESEE Vassilis Kordidis. Z řeckých bank lidé v posledních dnech vybírají 500 až 800 milionů eur denně.

Počítat s vystoupením Řecka z eurozóny je podle mluvčího cestovní kanceláře Čedok Tomáše Brejchy velmi předčasné. V případě, že by v Řecku politická vůle k vystoupení nastala, jistě by to trvalo několik měsíců. S tím souhlasí i obchodní ředitel CK Alexandria Petr Šatný. Důležitější než samotné volby budou týdny následující, kdy budou vítězové voleb jednat o sestavení vlády, dodal.

Do Řecka kvůli obavám přijíždí méně turistů

Obavy z vystoupení Řecka z měnové unie se ale už podle řeckého svazu podnikatelů v cestovním ruchu (SETE) projevily na návštěvnosti země. Od ledna do května se počet příjezdů meziročně snížil o 5,12 procenta. Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka sice toto číslo nemusí působit hrozivě, ale je potřeba si uvědomit, že jde o výsledky za mimosezonu. O to hrozivěji působí 24procentní pokles tržeb hotelových zařízení za 1. čtvrtletí, dodal s odvoláním na údaje řeckého statistického úřadu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!