15. listopadu 2010 10:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Nepomáhejte nám, vystačíme si sami!', volají Irové

Peníze - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Irsko včera uvedlo, že nepotřebuje finanční pomoc od Evropské unie a ani o ní nejedná. Popřelo rovněž zprávy o tom, že ho EU k přijetí pomoci tlačí.

Finanční problémy Irska a hlavně jejich řešení vzbudily v minulých dnech řadu dohadů. Agentura Reuters přinesla o víkendu zprávy o tom, že Irové již jednají s EU o finanční pomoci, irská vláda i ředitel MMF to však popřeli. Irové se podle všeho budou snažit poprat se svými přebujelými dluhy nejdřív sami, než se chytnou nabízené pomocné ruky EU.

V pátek ještě v Soulu udělali významný diplomatický krok šéfové předních evropských zemí skupiny G20. Oznámili, že plán sdílení rizik a hlavně nákladů vládních insolvencí se nebude týkat současných dluhopisů. "Jakékoli nové mechanismy budou zavedeny až v druhé půlce roku 2013. Takže tato opatření nebudou mít v žádném případě dopad na nynější uspořádání," komentoval irský ministr financí Brian Lenihan vstřícnost zemí EU.

Na evropský kapitálový trh tato prohlášení zapůsobila jako analgetikum a úroky desetiletých vládních dluhopisů, které ve čtvrtek dosáhly rekordních 9,2 procent, začaly stejně jako teplota výrazně klesat.

Další podrobnosti a zajímavosti o irských potížích si přečtěte v pondělním vydání deníku

Martina Leierová, Lidové noviny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?