27. srpna 2014 15:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nepovedený záměr. Oděvní firma stáhla trička se šesticípou hvězdou

Španělská oděvní značka Zara stáhla z trhu dětská trička se žlutou šesticípou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská oděvní značka Zara stáhla z trhu dětská trička se žlutou šesticípou... | foto: Twitter

MADRID Španělská oděvní značka Zara stáhla z trhu dětská trička se žlutou šesticípou hvězdou. Připomínala totiž tu, kterou kterou nutili nacisté nosit Židy. Podle agentury AFP byla pruhovaná trička v nabídce elektronického obchodu firmy jen několik hodin.

"Původní návrh byl inspirován šerifskou hvězdou z amerických westernů," reagovala mluvčí Zary s tím, že takové hvězdy byly většinou šesticípé a pozlacené. "Původní design nemá nic společného s významem, s nímž byly dány do souvislosti," dodala.

Nacisté nutili před druhou válkou v Německu a pak za války na okupovaných územích židovské obyvatelstvo nosit na svém oblečení žlutou hvězdu, aby je mohli snadno identifikovat a také vystavovat ponížení. Trička Zary podle kritiků připomínala Židy z koncentračních táborů, kde chodili většinou v pruhovaných úborech.

"Chápeme, že je to citlivé téma a samozřejmě se našim zákazníkům omlouváme," dodala mluvčí společnosti.

Španělská značka Zara, která patří do skupiny Inditex, byla ostře kritizována už v roce 2007 za nabídku tašek s vyšitým hákovým křížem. Zara se pak bránila tím, že si nevšimla, že jde u produktu subdodavatele o svastiku.

Lidovky.cz, ČTK