10. března 2011 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Neprávem nám snižují rating, naříkají Atény a prosí EU o rychlý zásah

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata | foto: Reuters

ATÉNY Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantin požádal Evropskou unii o urychlený zásah do aktivit ratingových agentur. Ty prý podle Atén "nevyváženě a neoprávněně" snižují úvěrová hodnocení Řecka a dalších zemí eurozóny ohrožených vysokými dluhy.

Řecká vláda tento týden ostře reagovala na krok agentury Moody´s, která v pondělí srazila řecký rating o plné tři stupně a snížila jej tím ještě hlouběji do spekulativního pásma. Podle Papakonstantina takové kroky vytvářejí škodlivá "sebenaplňující se proroctví".

Dnes Moody´s snížila o jeden stupeň rating Španělska, další zranitelné země eurozóny.

Čtěte více:

Drastickým snížením ratingu Řecka dala Moody´s najevo, že příliš nevěří, že země dokáže bez řízeného bankrotu a restrukturalizace a odpisu části dluhů dlouhodoběji finančně přežívat. Reakce řecké vlády na krok Moody's byla velmi bouřlivá a část politiků žádá, aby kabinet podal na agenturu žalobu a přinutil ji uhradit škody, které Řecku vznikly.

Co je to rating?

Ratingem agentura označuje míru pravděpodobnosti, s níž je hodnocení subjekt podle ní schopen splácet závazky. Tato pravděpodobnost hraje zásadní roli při tržním stanovování cen a výnosů dluhopisů.

Čím je riziko vyšší, tím vyšší úroky investoři požadují. Vysoké výnosy pak zvyšují náklady obsluhy dluhu, což prohlubuje finanční krizi a bez finanční pomoci vede k odepření splácet dluhy nebo ke státnímu bankrotu.

Moody´s však podle pozorovatelů spíše jen zpětně kopíruje názor trhu, který už v podstatě nad Řeckem zlomil hůl a považuje jej za v podstatě nesolventní. Tento týden úrokový výnos desetiletých řeckých státních dluhopisů dosáhl nevídaných 13 procent. Loni v květnu bylo Řecko nuceno požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový o rozsáhlou finanční pomoc poté, co tyto výnosy překročily sedm procent. Naposledy přitom Moody´s snížila řecký rating loni v červnu a od té doby řecké úrokové výnosy neustále rostou i bez přičinění ratingových agentur.

Řecko může na pomoci přežívat do roku 2013. Vzhledem k vývoji úroků přitom většina analytiků nečeká, že by se mohla země bez restrukturalizace dluhů finančně osamostatnit a vrátit se na trhy. Podle nich by alternativa řízeného bankrotu už byla pro zemi mnohem výhodnější.

Lidovky.cz, ČTK

Prodej, byt 3+1 v Kyjově
Prodej, byt 3+1 v Kyjově

Sídliště Za Stadionem, Kyjov, okres Hodonín
2 990 000 Kč