25. července 2009 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nespokojení čínští dělníci utloukli manažera k smrti

Ocelárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocelárna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PEKING Čínská policie zasáhla na severovýchodě Číny proti 30.000 ocelářů, kteří protestovali proti plánovanému spojení svého podniku s jinou továrnou. Dělníci při demonstraci ubili k smrti manažera, při následném policejním zásahu pak bylo několik set lidí zraněno.

Informovala o tom dnes agentura AP.

Protest se konal v pátek ve městě Tchung-chua. Zaměstnancům tamních válcoven se nelíbí plán, že kontrolu nad jejich továrnou má získat pekingská společnost Ťien-lung. Ta totiž podnik dočasně krátce spravovala už loni a podle zaměstnanců se právě ona zasloužila o finanční problémy v Tchung-chua.

Při páteční demonstraci lidé utloukli manažera pekingské společnosti.

Zatímco on prý loni vydělal tři miliony jüanů (skoro osm milionů korun), někteří z penzionovaných zaměstnanců dostali na měsíc jen 200 jüanů (580 korun).

Peking se snaží spojováním podniků zredukovat svůj ocelářský průmysl, který je nejmohutnější na světě. Se slučováním přichází často propouštění, avšak bez náležitého odškodnění.

Ocelárny v Tchung-chua za loňského vedení společností Ťien-lung zaznamenaly kvůli propadu cen oceli ztráty. Pekingský podnik pak z oceláren odešel, ale nyní, kdy ceny začaly stoupat, o podnik znovu projevil zájem.

Lidovky.cz, ČTK