2. října 2009 14:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nestlé přestane kupovat mléko z farmy, kterou ukradl Mugabe bělochům

Robert Mugabe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Mugabe. | foto: AFP

CURYCH Švýcarský koncern Nestlé přestane nakupovat mléko z farmy, která patří Grace Mugabeové, manželce prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho. Podnik svou dnešní zprávou reagoval na volání aktivistů pro lidská práva, kteří vyzývali k bojkotu zboží od Nestlé. Farma byla zabavena jejím bílým vlastníkům při Mugabeho kontroverzní zemědělské reformě.

Podnik uvedl, že mléko v Zimbabwe nakupoval proto, aby pomohl zachránit odvětví v zemi před kolapsem. Mezi farmami byla i Gushungo Dairy Estate patřící Mugabeové. Farma přitom byla zabavena jejím bílým vlastníkům při Mugabeho kontroverzní zemědělské reformě.

Nestlé začala kupovat mléko přímo od Gushonga poté, co lokální mlékárny Dairy Board of Zimbabwe (DBZ) oznámily, že zde s odběrem přestanou. DBZ je nyní schopna nákup obnovit. Mluvčí Nestlé dodal, že dlouhodobé závazky vůči Zimbabwe koncern dodrží. Uvedená farma má podle něj specifické okolnosti.

Konfiskace vedly k chaosu
Země byla po mnoho let významným producentem potravin pro okolní státy. Konfiskace téměř všech komerčních farem bělochům měla pomoci dostat se k půdě těm černým obyvatelům Zimbabwe, kteří žádnou neměli. Zabavení farem ale přivedlo zemědělskou ekonomiku země ke kolapsu.

Zemi postihla nekontrolovatelná inflace a kritický nedostatek potravin a pohonných hmot. Mugabe ale z kolapsu vinil západní státy a jejich sankce. Podle něj byla konfiskace majetku nezbytná po letech koloniálního systému.

Mugabe stojí v čele Zimbabwe od konce roku 1987, předtím byl sedm let předsedou kabinetu. Jeho autoritářské praktiky vyvolaly širokou mezinárodní kritiku, která nakonec vyústila v sankce od EU a USA. Nestlé sídlící ve Švýcarsku ale těmto sankcím nepodléhala.

Lidovky.cz, ČTK