Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Net4Gas a OMV Gas chystají česko-rakouský plynovod za dvě miliardy

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Provozovatel české přepravní plynárenské soustavy Net4Gas se chystá společně s rakouským OMV Gas vystavět plynovod z Lanžhotu do Baumgartenu za více než dvě miliardy korun. "Zjišťujeme poptávku obchodníků, zatím je vše v projektové fázi, o propojení přepravních systémů však uvažujeme," řekla mluvčí Net4Gas Jitka Kadavá. Definitivní rozhodnutí o investici padne podle listu pravděpodobně letos na podzim.

Informaci přinesl deník E15, který píše, že fakticky by se tak potrubí napojilo na plynovod Nabucco, kterým chce Evropa snížit závislost na ruském plynu a dovážet surovinu z Iráku či Íránu přes turecké území. Rakouský Baumgarten je přitom přijímací stanicí, z níž bude plyn proudit do dalších zemí západní Evropy. Ročně se předpokládá dovoz až 31 miliard metrů krychlových plynu.

E15 informuje, že česko-rakouský plynovod bude měřit 60 kilometrů, z nichž se 14 kilometrů vystaví na českém území a zbytek v Rakousku. "Plánovaná přeshraniční kapacita vytvoří další možnosti pro přepravu plynu mezi Rakouskem a Českem, včetně dodatečných přepravních kapacit do a ze sousedních zemí, které podpoří přeshraniční přepravu a přístup na trh v celém regionu," nastiňují firmy účel projektu.

Net4Gas si podle E15 od výstavby plynovodu slibuje, že posílí bezpečnost dodávek. Propojení navíc nabídne další přepravní trasy západním směrem pro plyn přicházející z dalších plánovaných projektů. Kromě Nabucca je jím především South Stream, skrze nějž bude Rusko dodávat plyn jihovýchodní Evropě po dně Černého moře a především mimo území Ukrajiny.

E15 uvádí, že další výhodou projektu je podle firmy i fakt, že výstavba plynovodu umožní posílit propojení zásobníků na rakouské a české straně. To zvýší úroveň bezpečnosti dodávek jak pro obě země, tak i pro sousední státy. Obě firmy hrají důležitou úlohu při přepravě plynu do Německa, Polska či Francie, uzavírá deník.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....