18. července 2012 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Netransparentní Vatikán pere dál špinavé peníze, zjistila EU

Vatikán: Papež  požehnal "městu a světu" (Urbi et Orbi) před davem křesťanů na Svatopeterském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vatikán: Papež požehnal "městu a světu" (Urbi et Orbi) před davem křesťanů na Svatopeterském náměstí | foto: Reuters

VATIKÁN Vatikán přes zjevný pokrok stále nedosahuje všech mezinárodních norem v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Uvedla to zpráva, kterou vypracoval a zveřejnil specializovaný orgán Rady Evropy. Autoři hodnocení doporučili Vatikánu přijmout nezbytné reformy.

Vatikán je negativně hodnocen v sedmi ze 16 oblastí, ale i v devíti ostatních oblastech prý neplní někdy normy zcela uspokojivě. Vatikán má hlavně málo účinný finanční dohled a jeho banka není s to pořádně sledovat podezřelé finanční transakce, uvedla zpráva agentury Moneyval.

ČTĚTE TAKÉ:

Chce-li se Vatikán dostat na bílý seznam zemí, musí reformovat

Orgán Rady Evropy pro boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu podle agentury AP zdůraznil v hodnocení finanční transparentnosti Vatikánu, že je především nutné zajistit nezávislou správu vatikánské banky, která je již dlouho předmětem dohad a skandálů.

Zpráva podle agentury Reuters ovlivní snahu Vatikánu dostat se na takzvaný bílý seznam zemí, které dodržují mezinárodní normy v pohybu financí. Hodnocení připouští, že Vatikán v krátké době ve správě svých peněz hodně pokročil, ale většina potřebných kroků je prý ještě před ním.

Vatikán podle agentury AFP hodlá na zprávu expertů Rady Evropy reagovat ještě dnes na tiskové konferenci.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?