22. dubna 2009 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nevěstince v Německu zlevňují

Prostitutka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostitutka. | foto: Reprofoto

BERLÍN Hospodářská krize dopadla i na prostituci v Německu. V jedné z mála zemí světa, kde jsou placené sexuální služby legální, zareagovali provozovatelé veřejných domů na krizi vlastním podpůrným balíčkem. Zlepšují marketingové nástroje, nabízejí slevy a využívají nejrůznější triky, aby zvýšili poptávku po svých službách.

Některé veřejné domy snížily ceny a přidaly služby zdarma, jiné nabízejí paušální cenu, která zahrnuje využití „veškerých nabízených služeb“. Zákazníci mohou využít například i dopravu zdarma, slevy pro seniory a taxikáře, ale i celodenní vstupenky.

„Je těžká doba,“ říká Karin Ahrensová, která v Hannoveru provozuje nevěstinec zvaný „Ano, pane“. Ahrensová zaznamenala ve svém podniku pokles tržeb o třicet procent, ale jiné veřejné domy jsou na tom hůř. Kvůli krizi přišly až o polovinu svých dřívějších tržeb. „Určitě na nás dopadá krize. Klienti si dávají pozor na peníze. Mají strach. Už nemůžeme účtovat žádné příplatky a naopak jsme tlačeni, abychom nabídli slevy. Každý chce slevu. Akční nabídky jsou teď klíčem k úspěchu,“ říká Ahrensová.

Němci si mohou zaplatit paušál

V Německu je asi čtyři sta tisíc lidí, kteří se živí prostitucí. Statistiky nerozlišují mezi pohlavím, a tak nikdo neví, kolik je mezi nimi prostitutů. Ví se jen, že jich je naprostá menšina. Za placený sex Němci ještě před krizí ročně vydali asi 14 miliard eur.

Aby udržel své příjmy, nabízí berlínský nevěstinec Pussy Club paušální cenu 70 eur zákazníkům, kteří ho navštíví v době mezi desátou dopoledne a čtvrtou odpoledne. „V této době musíte být kreativní,“ vysvětluje manažer klubu Stefan, který nechce uvést své příjmení. „Naše nabídka možná vypadá moc dobrá na to, aby byla pravdivá, ale je to tak. Můžete si užít jídla, pití a sexu podle chuti.“

Reuters