29. června 2018 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Nevím, proč tam jsme.‘ Trump prý opakovaně mluvil o odchodu Spojených států z WTO

Prezident Donald Trump těsně při svém proslovu pro novináře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump těsně při svém proslovu pro novináře. | foto: REUTERS/Christinne Muschi

ŽENEVA Americký prezident Donald Trump opakovaně sdělil představitelům Bílého domu, že chce, aby Spojené státy opustily Světovou obchodní organizaci (WTO). Informoval o tom v pátek server Axiom s odvoláním na své zdroje.

Takovýto krok by podle Axiomu uvrhl světový obchod do velkých zmatků. Server nicméně upozornil, že s odchodem z WTO by musel souhlasit americký Kongres, a označil za nepravděpodobné, že Trump tento svůj záměr zrealizuje.

„Nevím, proč tam jsme. WTO je zbytkem světa nastavena tak, aby poškozovala Spojené státy,“ citoval amerického prezidenta jeden ze zdrojů. Trump již během své volební kampaně označil WTO za „katastrofu“.

WTO, jejímž cílem je usnadňovat mezistátní obchodní výměnu, vznikla v roce 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT). Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. Mezi její další úkoly patří sledování obchodních politik členských států, spolupráce s ostatními mezinárodními organizacemi či poskytování technické pomoci a školení pro rozvojové země.

ČTK