5. dubna 2011 18:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nevměšujte se, uzemnila Sazka ministra Dobeše

Josef Dobeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Loterijní společnost Sazka se ohradila proti vměšování ministra školství Josefa Dobeše do záležitostí společnosti. Ten se v pondělí sešel s Jiřím Šmejcem, druhým největším akcionářem skupiny PPF, která patří mezi největší věřitele a zároveň také zájemce o Sazku.

Šmejc na setkání podle mluvčí ministerstva školství Lucie Kubovičové řekl, že skupiny PPF a KKCG, jedni z největších věřitelů Sazky, jsou připraveny poskytnout Sazce peníze na výplatu všech výher, včetně dlužných částek u provozovatelů loterijních a mobilních terminálů, a to okamžitě po odchodu Aleše Hušáka z vedení Sazky. Tato nabídka je však podle Sazky protiprávní.

Vše o kauze Sazka


"Společnost Sazka je přesvědčena, že Dobeš jako člen vlády překračuje své pravomoci, když ústy svého aparátu veřejně posílá vzkazy od jedné z finančních skupin, která má zájem získat tradiční loterijní společnost a zároveň si klade podmínky na personální složení managementu společnosti a jejího majoritního akcionáře," uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna.

Podle něho jde ze strany Dobeše už o několikátý bezprecedentní krok, který by si prý jako představitel exekutivní moci nemohl v žádné civilizované zemi dovolit.

Podle Šmejce současné vedení Sazky cílenými kroky vede společnost do faktické likvidace a snaží se tak poškodit práva věřitelů. Šmejc v pondělí dále uvedl, že PPF a KKCG jsou připraveny k jednání o řešení krizové situace Sazky s jejími akcionáři, zejména s majoritním Českým svazem tělesné výchovy (ČSTV).

Jiří Šmejc

Jedinou podmínkou pro takové jednání je podle Šmejce ustavení nového vedení ČSTV, které nebude ovládáno nynějším managementem Sazky.

"Sazka nabídku oficiálně neobdržela," dodal dnes Tuna. Avšak podle vyjádření v tisku by podle něj šlo o nabídku protiprávní, protože jak bylo výslovně uvedeno, finanční prostředky mají být určeny na úhradu závazků, které vznikly před prohlášením úpadku společnosti. Sazka ale nesmí nyní hradit závazky vzniklé před prohlášením úpadku, protože by se dopouštěla zvýhodňování věřitelů.

Čtěte také:


Zároveň upozornil na to, že stejný úvěr nabízela firma společností Penta a E-Invest Gladiolus před prohlášením úpadku, což jí soud ani předběžný správce neumožnil. "Sazce tak nyní nezbývá než čekat na konkrétní nabídku, která bude v souladu se zákony ČR," podotkl Tuna.

Sazka neplní svou výsadní roli
Dobeš při pondělním setkání řekl, že stát v minulých letech poskytl Sazce exkluzivní postavení na českém loterijním trhu, neboť její zisky měly financovat český sport. Podle ministra Sazka ale tuto roli již několik let neplní, což pociťují zejména sportovní svazy a tělovýchovné jednoty.

Vláda má proto podle Dobeše na rychlém vyřešení krize kolem Sazky zájem a bude podporovat takové řešení, které reálně zajistí českému sportu finanční prostředky na následující roky.

Lidovky.cz, ČTK