2. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švédové dostávají peníze za hledání práce v Norsku

Švédové dostávají peníze za hledání práce v Norsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédové dostávají peníze za hledání práce v Norsku | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Radnice švédského města Söderhamn a úřad práce platí mladým nezaměstnaným za to, že se rozhodnou vyjet hledat štěstí do sousedního Norska.

Podle internetového portálu britského deníku The Daily Telegraph jim úřady dávají peníze na cestu a na ubytování.

ČTĚTE TAKÉ:

Programu nazvaného "Cesta za prací" se mohou zúčastnit lidé mezi 18 a 28 lety. Kromě jízdenky a měsíčního ubytování v hostelu v Oslu dostávají přímo na místě i rady, jak v Norsku zaměstnání hledat. "Míra nezaměstnanosti přesahovala 25 procent, takže jsme museli hledat řešení," řekl Magnus Nilsen, který má cestování za prací do Norska na starosti.

Mladí Švédové podle něho do Norska za výdělkem jezdí už dlouho, ale někdy nevědí, jak práci nebo ubytování shánět. "A tak jim s obojím pomáháme," dodal Nilsen.

V Norsku práce je

Ze Söderhamnu s 12 000 obyvatel se zatím za lepším životem do Norska vypravila asi stovka mladých a někteří byli rychle úspěšní. "Přijel jsem sem ve čtvrtek a v pondělí ráno jsem měl práci, šlo to rychle," pochvaloval si ve švédském rozhlase Andreas Larsson, který byl ještě v Söderhamnu dva roky na podpoře. Nyní pracuje v Oslu jako řidič nákladního auta. "Působilo to všechno tak trochu nereálně, jako byste přijeli do země zaslíbené," řekl tento mladý muž.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!